“Laboratuvarı, 102 Yıllık Meteorolojik Veriyle Teknolojiyi Buluşturuyor”

Sanat Disiplinlerinden 3 Boyutlu Yazıcı Teknolojisine Veri Görselleştiriyoruz…
23 Mayıs’ta Kandilli Rasathanesi’nde gerçekleşecek etkinlik, veri görselleştirme uygulamalarının sağladığı açılımları da ortaya koyacak şekilde, çağdaş sanat çalışmaları ve teknolojik gelişmeleri de bir araya getirecek. Katılımcılar, bir yandan 102 yıllık meteorolojik verinin yazı diline aktarımını deneyimlerken, bir yandan da bilimin eriştiği önemli noktalardan biri olan 3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle veri görselleştirme sürecinin buluşmasına şahitlik edecek.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı, 23 Mayıs’ta Türkiye’de aynı noktada yapılan en uzun süreli (102 yıl) ölçümlerle derlediği meteorolojik veriyi, dijital dünyanın görsel diliyle buluşturacağı heyecan verici bir etkinlik düzenliyor. Akademi, sanat ve teknoloji camialarını bir araya getirecek olan etkinlik, aynı zamanda meteoroloji alanındaki ilk veri görselleştirme çalışması olma özelliği taşıyor. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı’nın düzenleyeceği etkinlikte,
günümüzün önemli bilgi iletişimi yollarından biri olan “veri görselleştirme” (data visualization) deneyiminin yanı sıra, en az kendisi kadar etkileyici yan öğeleri de katılımcılarla buluşacak.

BASIN BÜLTENİNİ İNDİR