Dünya’nın en prestijli Barmen yarışmasını ilk kez bu sene Türkiye’den Onurcan Gençer temsil etti. 2014 Diageo Reserve World Class yarışmasında 49 barmen bir hafta boyunca özenle hazırladıkları kokteylleri servis ettiler

Dünyanın en iyi 49 barmeninin yarıştığı dünyanın en prestijli ve Saygın barmen yarışması Diageo Reserve World Class’ın İskoçya ve Londra’da gerçekleşen finali tamamlandı. Yoğun rekabet ortamında çağdaş ve deneysel kokteyl sınırlarının yaratıcılık, geleneksel ve modern yollarla zorlandığı yarışmada Amerikalı Charles Joly dünyanın dört bir yanından gelen rakiplerini geride bırakarak 2014 Yılı Diageo Reserve World Class Barmeni ünvanını kazandı. Yarışmada Türkiye’yi Flamingo Restaurant & Bar’ın barmeni Onurcan Gençer, Gaziantep’ten gelen baklavalarla hazırladığı “Thousand and One Golden Layers” (1001 Altın Kat) isimli kokteyli ile temsil etti.

Dünyanın en prestijli ve saygın barmen yarışması olan Diageo Reserve World Class finali Londra’da yapıldı. Jüri üyelerini kendi imzalı “Above the Clouds” kokteyli ve yaratıcı sunumuyla etkileyen Amerika’yı temsil ederek 2014 Diageo Reserve World Class Barmeni seçilen Charles Joly, Diageo Reserve WORLD CLASS™’ın bir global elçisi olarak dünyayı seyahat edecek ve bu yolculuk sırasında deneyimleyeceği farklı lezzetler ve teknikler ile kendi becerilerini ve bilgi birikimini geliştirirken yeni yetenekleri eğitecek. Joly aynı zamanda Diageo’nun desteğiyle dünyanın en iyi barlarında çalışma fırsatı yakalayacak. Türkiye’nin ilk kez katıldığı yarışmada ülkemizi Flamingo Restaurant & Bar’ın barmeni Onurcan Gençer temsil etti. Gençer, barmenlikte tek sınırın hayal gücü olduğunu, bir barmenin sahip olduğu olasılıklar sadece kariyer açısından değil, aynı zamanda yarattıkları açısından da sınırsız olduğunu belirtiyor. Diageo Reserve World Class yarışması ile barmen profilinin bugün şeflerin sahip olduğu seviyeye çıkartılmasına yardımcı olarak, dünyanın dört bir yanındaki yeni nesil miksoloji yeteneklerine ilham vermesi hedefleniyor.

2014 yılı WORLD CLASS™ Global Finaline katılma hakkı kazanan 49 barmen, sektörün en prestijli ve en saygın miksoloji yarışmasında dünyanın en iyi barmenlerine karşı yarışma ve ülkelerini temsil etme hakkı kazanarak yıl boyunca devam eden elemelerde dokuz barmenlik mücadelesi ve üç uzmanlık testinin ardından kendi sanatlarına olan bağlılıklarını sergilediler. Bu etaplarda yeme-içme sektörüne hizmet veren barmenler “Reserve Bilgi Yarışması”, “İçki Tadımı”, “Dünyaların Karışımı”, “Duyusal Test”, “İki Martini’nin Hikayesi”, “5 Yıldızlı Klasikler”, “Yazılı Söz”, “Kokteyl Kör Tadımı”, “Pazar”, “Gastronomi”, “Zamana Karşı Yarış” ve “Punch ve Bardak” mücadelelerini gerçekleştirdiler.