2012 senesinin son gününde; acaba 2013 bize neler getirecek diye düşünürken İngiliz otomobil devlerinden Jaguar Los Angeles Otomobil Fuarında 2014 model Jaguar XFR-S’in lansmanını yaptı. Bunu yapmakla kalmadı üstüne birde “şuana kadar üretilmiş en hızlı sedan Jaguar” dediler. Neyse fazla uzatmadan bakalım bi nasıl bişey yapmışlar, ne demişler…

XFR-S, 550 hp/680 Nm’lik 5.0-litrelik kompresörlü V8′ini XKR-S’le paylaşıyor. 8-ileri Quickshift otomatik şanzımanla tekerleklere aktarılan güç, XKR-S serisi sedanı 100 km/s’ye 4,6 sn’de XFR-S ‘i ise 4,4 saniyede çıkarıyor. Son hızı ise elektronik olarak saatte 300 km ile “sınırlandırılmış”.

Jaguar mühendisleri elektronik aktif diferansiyeli ve ESP’yi yeniden ayarlamışlar ve jantları 20″lik “Varuna”larla değiştirmişler. Yeni süspansiyonların da yanal burulma direncini %30′a kadar artırdığı ifade ediliyor.

Gövdede ki aerodinamik dokunuşlar standart XFe göre yere basma kuvvetini %68′e kadar geliştiriyor. İç mekandaysa “karbon deri” adlı özel bir malzeme kullanılmış.

 

ETİKETLER: