thumb 21452 300x266 6 Milyon Dolarlık Adam Artık Gerçek

TRT’de 1977-78 yıllarında  yayınlanan, her bölümünün başında adamın nasıl altı milyon dolarlık olduğunun kısa hikayesini izlediğimiz Robocop öncülü hikaye gerçek oldu.

BeBionic firması tarafından ilk olarak 2009 Şubat ayında duyurulan gerçekçi myo-electric (vücut elektriği) ile çalışan biyonik el 3 yıllık geliştirmeler sonunda dahada coştu. İlk otomobilden şu an gelinen noktayı göz önünde bulundurursak , gelecekte engelli kavramı ortadan kalkacak ve bu harika bir şey. Gelecekle ilgili düşündüğümde çok heyecanlanıyor ve teknolojinin getirdiklerini belkide ömrümüzün kısalığından  yeteri kadar göremeyeceğimiz için üzülüyorum.

Will Smith’in Ben, Robot (I, Robot) filminde Del Spooner karakteri geçirdiği bir kaza sonrasında kolunu kaybettikten sonra bionik kol kullanmak zorunda kalıyordu. Gördüğümüz gibi gelecek filmde olduğu kadar uzakta değilmiş.

Bu teknoloji ile, protez vücut uzuvları, içlerinde bulunan ufak tuşlarla kontrol edilebiliyor. Ancak , sinir sistemine bağlanan elektrotlar sayesinde, kişilerin sadece düşünerek protez uzuvlarını kontrol etmesine imkan tanıyor. Bir kazada kolunu kaybeden Pierpaolo Petruzziello’nun gönüllü olduğu deney başarıyla sonuçlandı.

Biyonik el Petruzziello’in aklindan geçen hareketlerin yüzde 95‘ini hatasizca gerçeklestirdi. Daha öncede buna benzer deneyler yapilmisti, ancak bu sefer gelistirilen kol hem daha kullanisli hem de görsel tasarimi etkileyici. Bu teknolojinin yayginlasmasiyla birlikte, vücut uzuvlarini kaybeden insanlarin hayati bir kez daha degisecek.