2000 yılında Apple sadece bir bilgisayar üreticisiydi. Bugün hala bilgisayar üretiyor fakat artık Macbook’lar, iMac’ler üretiyor bilgisayar kategorisinde. Ve daha da büyüyerek, farklı alanlara el atarak dijital müzik çalarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve sanal marketlerde bu cihazlar için uygulamalar satıyor…

Günümüzde, iPod, iPhone, iPad artık günlük yaşantımızda bir şekilde hayatımızın her alanına girdi. Belki artık Apple için bir adım daha ileri gitme zamanı gelmiştir. Ama nereye doğru…

Pasadena Üniversitesi (bölüme dikkat edelim) “Sanat Merkezli Toplu Taşımacılık Bilimi” bölümünden mezun olan Shane Baxley, teknoloji firmalarını bir adım öteye taşıyacak şeyin otomobiller olduğunu düşünüyor ki bu sebeple Apple markası için tasarlanan ve Nisan ayında tamamlanan Otomobil-Paylaşma Servisi projesi hayata geçmek için can atıyor.

Baxley’in projesinin adı iGo ve 3 farklı consept aracı içeriyor.

iMe isimli araç kişisel kullanım için tasarlanan tek kişilik bir araç… iWe isimli araç ailele için tasarlanan uzun yolculuklar yapılması için tasarlanmış ve iUs isimli araç için ise “çiftler için tasarlanan ve sürücünün kontrolü alabildiği araçlar olarak tanımlıyorlar… Bir nevi yan koltuğa manitayı atıp istediğin yere gidebileceğin bir araç…

Tasaımcının dediğine göre trafikteki araçların % 75′i  Apple’ın Cloud Network Sistemi ile yönetilecek. Bu da Apple kontrolündeki araçların trafikte hareket halindeyken birbirlerinden sadece bir kaç santim uzaklıkta ve maksimum hızda seyredebileceği anlamına geliyor. Aynı zamanda bu yüksek güvenlik ve sıfır emisyon salınımı da göz ardı edilmiyor.

Baxley’e göre tek kişilik olacak olan iMe konsepti araçlar şehir içi yollarda hareket halindeyken bile wireless olarak şarj edilebilecek. Şehiriçi kullanıma göre tasarlanan iMe’nin menzili şarz durumuna göre 60 Km. Uzun yol için tasarlanan iWe ise 500 Km.lik bir menzile sahip. iUs’ın menzili ise  ise 320 Km.

Tesla’nın Lithium-Ion pillerinin kullanıldığı iWe konsepti mükemmel şekilde dengelenmiş gövdesi ve düşük ağırlık merkezi sayesinde 0′dan 100 Km. hıza sadece 5 saniyede ulaşabiliyor.

Baxley’in Apple için tasarladığı iGo konsepti için siz ne düşünüyorsunuz. Konsept ile ilgili görüşlerinizi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

ETİKETLER: