Bisiklet sporunun yaşayan efsanesiyken aldığı doping cezası ile bütün dünyayı şoka uğratan Lance Armstrong’un sonunda herşeyi itiraf ettiği öne sürüldü.

USA Today, Oprah Winfrey’in sorularını yanıtlayan Armstrong’un, perşembe günü yayınlanacak röportajda doping itirafında bulunduğu iddia ettti. Ancak bu konuda resmi bir doğrulama gelmedi.

Ünlü televizyoncu Oprah Winfrey, çekimler sonrası kişisel Twitter hesabından “Biraz önce Lance Armstrong ile iki buçuk saat her şeyi hallettik. Tamamen hazırlıklıydı.” yazmakla yetinirken; program yetkilileri de açıklama yapmaktan kaçındı. Ancak Oprah’ın CBS This Morning programında bugün bir açıklama yapması ve perşembe günü yayınlanacak röportaj hakkında bazı ipuçları vermesi bekleniyor.

Amerikan Anti-Doping Ajansı’nın spor tarihinin en gelişmiş doping çetesine liderlik ettiğini öne sürdüğü Lance Armstrong, tüm şampiyonluk unvanları elinden alınmasına ve spordan ömür boyu men edilmesine karşın sessizliğini bugüne kadar korumuştu. Çekimleri dün yapılan ve perşembe günü yayınlanacak olan röportaj, Armstrong’un ceza sonrasındaki ilk açıklamaları olacak.

Daha önce New York Times gazetesi Armstrong’un programda doping yaptığını itiraf edeceğini yazmış ancak ünlü bisikletçinin avukatı bunu kesin bir dille yalanlamıştı.

Fransa Turu’nu 1999-2005 arasında üst üste 7 kez kazanan Armstrong, sessizliğe gömülmeden önce doping yaptığını kesin bir dille reddediyordu. Ünlü bisikletçi masumiyetinin kanıtı olarak negatif çıkan yüzlerce doping testini gösteriyordu.

Amerikan Anti-Doping Ajansı ise Armstrong’un sadece kendisinin doping yapmadığını; takım arkadaşlarını da yasaklı madde kullanmaya zorladığını savunuyor.