Oyun kültürü konsollara sıçramadan önce atari salonları,çocukluğumuzun en önemli uğrak mekanlarındandı. Puslu,yer yer sigara dumanına boğulmuş karanlık bir ortamda,siz harçlıklarınız yettiğince tek jetonla oyunda ilerlemeye çalışırken istemeden arkanızda bir taraftar kitlesi yaratmış olurdunuz. Çoğunu tanımamanıza rağmen,bölüm geçtikçe taraftarlarla adeta bütünleşip o lanet jeton sömürücü makineyi alt etmenin yollarını beraberce aramaya başlardınız. Bu atari kültürünü iliklerimize kadar hissettiğimiz 90′lı yılın başlarında,dönem tabiriyle “ilerlemeli oyunlar” arasında bir tanesi ön plana çıkıyordu : Final Fight…

final fight 1 ATARİ SALONU : FİNAL FİGHT

Evet çoğunuz fotoğraf olmasa sadece bu isimle oyunu anımsayamacaktır sevgili brolar,ancak “Haggar” deyince beyninizde flasbacklerin ardı arkası kesilmediğine de eminiz.Oyun,türünün en rağbette olduğu 1989 yılında çıkarılmıştır. İlk olarak ismi Street Fighter olarak düşünülmüş, sonradan Capcom tarafından Final Fight olarak değiştirilmiştir. Street Fighter ismi ise 2 sene sonra piyasaya çıkıp dünyayı sarsacak bir başka oyun için saklanılmıştır.

a72dc2869173940454e34bbe894aa754 ATARİ SALONU : FİNAL FİGHTHikaye Metro City Belediye Başkanı Haggar abimizin bombastik kızı Jessica’nın kötü adamlar tarafından kaçırılmasıyla başlar.Bunun üzerine eski bir güreşçi olan Haggar başkan da,günlük belediye işlerini yaverine bırakır takım elbisesini de üzerinden atarak yeşil tulumunu sırtına geçirdiği gibi kendini sokaklara atar.  Yanına oğlu Guy ve  müstakbel damadı Cody de alan Haggar intikam yemini etmiştir. Artık sokak serserilerini tekme,yumruk,kafa,uçan tekme,dönen tekme,bacak arası,diz,dirsek gibi vuruşların bırakacağı yara bereler beklemektedir.Evet gördüğünüz gibi son derece gaza getirici bir hikayeye sahip oyunun 3 ana karakterini tekrardan anımsayalım  :

final fight by duhast80 d2ymfy4 ATARİ SALONU : FİNAL FİGHT

CODY

Şüphesiz oyunun en nitelikli elemanı olup bundan mütevellit en çok tercih edileniydi. Seri yumruklar,etkili diz darbelerinin yanı sıra Jessica’nın sevgilisi etiketi de işin cabasıydı.Görünüm açısından abimiz üçgen hatlara sahip olup,beyaz t-shirt,blue jean ve spor ayakkabıyla da son derece “cool” dur. Campcom  kendisini ilerleyen yıllarda Street Fighter serilerinde elleri zincirli mahkum rolüyle tekrar karşımıza çıkarsa da bizim için bu oyundaki rolü bambaşkadır.

 

078 ATARİ SALONU : FİNAL FİGHTGUY

Genelde çift kişilik oyunlarda maceraya atılındığında Cody’i almayan kişinin tercih ettiği karakterdir. Ayrıca sağ sola savurduğu yumruklarının süratine ve çevikliğine haksızlık etmemek gerek diye düşünüyoruz panpalar. Tip olarak Cody’e göre daha bize yakın olup bacısına kol kanaat germek isteyen yağız Türk delikanlılarının da tercihi olmuştur. Üzerinde turuncu dövüş kıyafetleri ve ayağında kahverengi çizmeleriyle sanki kaçırılma haberini alıp alel acele evden çıkmış görünümündedir. Guy da Cody gibi Capcom tarafından Street Fighter’ın ilerleyen serilerinde arz-ı endam edecektir.

HAGGAR

Acılı baba Haggar, daha önceden bahsettiğimiz gibi eski bir güreşçi olan belediye başkanıdır,bir gün bürosunda rutin evrak işleriyle uğraşırken acı haberi alır almaz,dolabının en tozlu reyonundan güreşçi kıyafetini sırtına geçirerek kızını aramaya koyulur. Haggar bıyıkları ve görünümüyle adeta bizden gibidir,normal duruşu ve fiziğiyle bile alayınıza osmanlı tokadı lan diye bağırsa da,yavaşlığından dolayı kalabalık ortamların adamı değildir.Bu sebeble Cody ve Guy’a göre daha az tercih edilmiştir.

Hey gidi anılar anılar boys anılar… Son olarak  sizlere veda etmeden bir soru sormak istiyoruz beyler :

Bu oyunu oynarken telle kaçınız kredi çekmeye kalkıp enselendiniz  merak ediyoruz icon smile ATARİ SALONU : FİNAL FİGHT

haggar dynamite ATARİ SALONU : FİNAL FİGHT