Şüphesiz Batmobile DC. Comics evreninin en ikonik sembolüdür. Batman yıllar yılı (dile kolay 70 yıl)  Filmler, çizgifilmler ve çizgiromanlarla, farkılı senaryolar, farklı yazarlar vasıtasyla gelişirken Batmobile de hep değişti, hep  gelişti.

Batmobile in son 70 yıldaki yolculuğunu birlikte gözden geçirelim.

Batmobile ilk olarak 1950 yılında bir araç olmaktan daha fazla şey ifade etmeye başladı…
detective156 DÜNDEN BU GÜNE BATMOBİLE

 

 

Adam West tarafından 1966 1968 yılları arasında yayınlanan Batman’in tvi dizisinde kullanılan Lincoln Futura  teknolojik açıdan en iyi savaş arabası olmayabilir ama gözümüzde en ikonik olanıdır…

review 66batmobile 1 DÜNDEN BU GÜNE BATMOBİLE

 

Batman’in haklarını elinde tutan DC Comics, 1966 yılında yayınlanan dizide kullanılan Batmobile’in üretimi için resmen izin verdi. Son dönemdeki Batman filmlerindeki kaba aracın aksine çok şık ve hoş gözüken eski model Batmobile artık yasal olarak satışa çıktı.
PBRaUqDVTHnN07K5a1537belIQ DÜNDEN BU GÜNE BATMOBİLE

 

 

Kayıp Batmobile

1954 yılında,  Paramount Studios tarafından üçüncü bir Batman serisi çekildi. Bu seride kulanılan 1950 Lincoln den uyarlanmış Batmobile i tasarlayan kişiye ödemesi yapılmayınca tasarımcı aracını geri aldı. Yıllar sonra tasarımcının ahırından çıkan Batmobile de listemizde üçüncü sırayı aldı.

lost batmobile DÜNDEN BU GÜNE BATMOBİLE

 

1989 yapımı Batman The Movie filminde kullanılan araç ise sinema tarihinin en etkileyici otomobil tasarımlarından biri olarak seçildi.

movie batmobile1276181075 DÜNDEN BU GÜNE BATMOBİLE

 

Üçüncü Warner Brothers Batman filmi “Batman Forever” 1995 yılında piyasaya sürüldüğünde, Tim Burton filmlerinden çok dah değişik bir hal almıştı . Değişikliklerden biri Barbara Ling tarafından tasarlanan yeni Batmobile olmuştu. Ling yeni Batmobile için   “daha organik bir estetik olmasını istedik ve bu yüzden aslında kaburga ve kanatları varmış gibi görünen bir otomobil tasarladık” diyordu.

Batmobile batman forever movie 1995 val kilmer  DÜNDEN BU GÜNE BATMOBİLE

1989 başlayan Batman Serisinin 4. ve son filmi olan Batman & Robin de kullanılan araç tekrar Barbara Ling tarafından tasarlandı. Barbara Ling bu aracı tasarlarken Jaguar D ve Delahaye 165 gibi eski yarış otomobillerinden esinlendi.

item8.rendition.slideshowHorizontal.batmobile best ss09 DÜNDEN BU GÜNE BATMOBİLE

Sekiz yıl aradan sonra, Batman perdeye Batman Başlıyor  ile  alışılmışın dışında ezber bozan bir Batmobile tasarımı ile döndü. Bu filmde Batmobile’ in yepyeni ve daha gerçekçi bir araç olarak görünmesini düşünen  Crowley & Nolan’ın tasarladığı otomobil, mühendis Chris Corbould ve Andy Smith’in  uygulamalarıyla tamamen yeni bir Batmobil oldu.

The Dark Knight 44 New Batmobile1285233187 DÜNDEN BU GÜNE BATMOBİLE