Drazen Petrovic,savaşın bir türlü huzur vermediği topraklardan NBA’e kadar uzanan başarı ve hüzün dolu hikayenin baş kahramanı.Hırvat kökenli basketbolcu Drazen basketbolun NBA ve ABD’li yıldızlar tarafından domine edildiği yıllarda önce kulubü Cibona’yla Avrupa’ya,daha sonra da ülkesi Yugoslavya’yla tüm dünyaya damgasını vuracaktı.

NBA’DE AVRUPALI BIR DÜNYA YILDIZI

50853531 display image EFSANELER ÖLMEZ:DRAZEN PETROVIC80′lerin sonunda Drazen kendisiyle aynı nesilden olan Dino Radja, Toni Kukoc ve Vlade Divac’lı Avrupa’nın en iyi kadrolarından biri olan Yugoslavya milli takımında yer aldı. Gelecek vadeden genç oyunculardan oluşan bu kadro Dünya Şampiyonluğu,Avrupa Şampiyonluğu, Olimpiyat ikinciliği gibi pek çok başarı kazandı.Bu başarılardan sonra 89 yılında Portland Trail Blazers tarafından NBA’e draft edildi. İlk sezonu yedek geçirdikten sonra 91 yılında New Jersey Nets’e transfer oldu burada gösterdiği müthiş performansla ligin en önemli oyuncularından biri haline geldi.

İÇ SAVAŞ,VLADE DIVAC VE TRAJIK VEDA

Yugoslavya’da patlak veren iç savaş sonrası Hırvatistan’ın bağımsızlığını ilan etmesi ve Drazen’in Hırvatistan formasını giymeyi tercih etmesi çocukluk arkadaşı Vlade Divac’la aralarının açılmasına neden olacak,savaş bu iki dostluğu da bitirecekti. Drazen kariyerinin zirvesinde henüz 28 yaşındayken Almanya’da geçirdiği trafik kazasıyla yaşamını yitirirken arkasında bir çok gözü yaşlı basketbolsever ve içi buruk bir dost bırakacaktı.İkilinin bu trajik ilişkisi ESPN kanalının 2010 yılında çevirmiş olduğu “Bir Zamanlar Kardeş Gibiydiler” belgesine konu olacaktı.

tumblr m5cubm51Fw1r0rcc9o1 500 EFSANELER ÖLMEZ:DRAZEN PETROVIC

Drazen’in ölümünün ardından New Jersey Nets onun 3 numaralı formasını emekliye ayırırken, Dražen Petrović’in adı 1993′te Zagreb’te adını duyurduğu salon olan Cibona Salonu’na verilecekti.