Yeni bir Gears of War, serinin dördüncü oyunu olmasına rağmen ismi farklı. God of War gibi… Bir paralellik var değil mi? Sanki Gears of War 4 bir sonraki nesle çıkacak da bu yılı boş geçmeyelim diye çıkan ara oyun havası alıyoruz. Judgment da aslında biraz böyle. Konsolun son döneminde böyle büyük bir oyunun çıkması bile yeterince eğlenceli.

gears of war judgment 2 Eğlenceli ama eksik bir paket; GEARS OF WAR JUDGMENTOyundan deli gibi yenilik ultra gelişmiş özellikler bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Marcus’un yer almadığı bir ön hikaye olarak ilerliyor. Ana kahramanımız sarışın kaslı eski dostumuz Damon Baird. Onun vatan hainliğiyle geçen yargı sürecinde duruşmasına paralel bir anlatım söz konusu. Yaratıkları öldürürken bıyıklı çirkin yargıcın “Hepsi bu mu?” diye sorduğu anlarda eğer tuşa basmazsanız “Hayır dahası var!” diyerek yaratıkları nasıl anlattığınızı oynayarak göstermeye devam ediyorsunuz. Oyunun renklenen grafik paleti iç açıcı gözüküyor. Zaten her oyunda açılan bu palet sayesinde GEOW’un kasveti de kalkıyor. Grafiğin dışında bir yenilik de oyunda bazı şeylerin rastgele ilerlemesi. Yani öldüğünüz zaman kaldığınız yerin farklı bir yerinde belirebilir, başka düşmanlarla kapışabilirsiniz. Ezbere ilerlemenin önüne geçmek için basit ama etkili bir yol. Bu arada hikayenin zaman zaman internet modu gibi ilerlediğini görüyoruz. Örneğin yeni bir yaratık dalgası için geri sayım yapılırken siz de etrafı hazırlayıp onların gelişlerini bekliyorsunuz. Zaman zaman akışı kesse de aslında güzel sayılabilecek bir özellik.

İnternet kısmına geldiğimizde ise GEOW yarım bir paket gibi karşımıza çıkıyor. Sezonluk VIP kodu satın aldığınızda ekstra içerik ve çıkacak paketleri alabiliyorsunuz. Oyun da sizi buraya yönlendirmeye çalışıyor. Oyunda bizce en rahatsız edici özellik Locus ve askerlerin kapışmasının kalkması. Artık kırmızı ve mavi takımda iki askeri grup olarak çarpışıyoruz. Tabii yıllarını GEOW’a vermiş insanları için bu hoş bir şey değil. Bunun üzerine oyunun önemli unsurlarından rakibi sadece “Execution” yaparak yakın mesafede ya da uzaktan dürbünlüyle kafadan öldürebildiğiniz mod yok. Onun yerine yeni gelen Overrun bulunuyor. İnsanlar bir alanı korurken farklı sınıflardaki yaratıkları kullanarak orayı ele geçirmeye çalışıyorsunuz. Daha kısa sürede ele geçiren takım da kazanıyor.

GEOW genel olarak eğlenceli ama eksik bir paket gibi karşımıza çıkıyor. Önceden bildiğimiz alıştığımız modların ek paket olarak satılacak olması hoş değil.