Elektrikli otomobillerin tarihi aslında ilk otomobil üretimine kadar gidiyor. Ancak benzinin tercih edilmesiyle beraber elektrikli araçlar yeterince gündeme gelmedi. Tabii konuya böyle tarih dersi gibi girmeye gerek yok. Geleceğe baktığımızda çevreye duyarlılık ve ekonomi anlamında elektrikli otomobillerin rollerinin büyüyeceğini söylemek kehanet olmaz. Özellikle test etme ayrıcalığına kavuştuğumuz Renault ZOE, geleceği şimdiden kullanıma sunuyor.

renault zoe 1 Elektrikli otomobil rüyasını gerçekleştirecek çevreci çözüm; RENAULT ZOE

 

UZAY ARACI DEĞİL; GERÇEK!

Elektrikli otomobil denilince akla hep uçuk kaçık tasarımlar ve pratikten uzak çözümler gelir. Renault Zoe ise her şeyiyle gerçek bir otomobil.  Hızlanması, yol tutuşu, otomatik vites şanzımanı ile son derece konforlu bir şehir aracı. Tasarımdaki ince noktalar ise sizi kendine hayran bırakacak. Arka kapıdaki parmak izinden, ön paneldeki değirmeni andıran yapıya, renk kullanımlarına kadar her şey kişisel bir deneyimi ve yakın geleceği çağrıştırıyor. Aracı çalıştırdığınızda bir bilgisayarı açtığınız hissine kapılıyorsunuz. Gerçi motor o kadar sessiz ki bir şeyleri yanlış yaptığınızı düşünebilirsiniz. Sessiz motorun yayalar ve araçlar tarafından fark edilmesi için üç farklı dış ses arasından seçim yapabiliyorsunuz. Evet, o da olmasa bir ajan gibi fark edilmeden görevlere katılabilirsiniz!

ŞARJ SÜRELERİ

Şimdi en çok merak edilen konuya gelelim. Renault Zoe tam bir şarj ile teoride 210 km gidebiliyor. Pratiğe vurduğumuzda ise 150 km ortalamayı rahatça yakalayabiliyorsunuz. Yarım saatte %80 şarj dolumu elde edebiliyorsunuz. Evinizden şarj etme ünitesini kurarsanız 4 saatte tam dolum elde edebilirsiniz. Bir diğer alternatif de uyumlu istasyonlarda akünün değişmesi. Bu istasyonlarda akü yaklaşık 5 dakika içinde dolusuyla değiştirilebilecek. Bu arada akünün aylık bedelinin 79 Euro olduğunu hatırlatalım. Ancak şu anki fiyatlarla İstanbul-Ankara arasındaki mesafenin 4 liranın altında olduğunu da unutmamak lazım. Tabii böyle uzun yollar için şu an altyapı bulunmamakta. Yıl sonu ülkemize gelmesi planlanan Zoe ile yakında şarj ünitelerinin artacağını umuyor geleceğe ve çevreye yaptığı yatırımdan dolayı Reanult Zoe’yi alkışlıyoruz.

KUTUUU

My Z.E. inter@ctive ile uzaktan kumanda!

Telefonunuz ya da bilgisayarınıza yükleyeceğiniz bu özel program sayesinde aracınızın şarj saatlerini, sıklığını ve ısısını ayarlayabilirsiniz.

 

Berk İybar

ETİKETLER: