Daniel Day-Lewis En Baba Aktörler; Daniel Day Lewis

29 Nisan 1957’de İngiltere’de doğan aktörümüzün gerçek adı Daniel Michael Blake Day-Lewis’dir. Asi kişiliğini sinemaya yansıtan belkide sinema tarihinin en yetenekteki aktörlerden biridir. Öyleki sinemadan nefret edip ayağına gelen teklifleri buna Aragorn (Yüzüklerin Efendisi) rolü de dahil bir bir reddetmiştir.
Sonraları Martin Scorsese “Gangs Of  New York” filmi için kesinlikle Daniel Day-Lewis’i düşündüğü için başka bir oyuncuya gitmemiştir. Daniel o sıralar ayağına gelen bütün önerileri reddedip, öneriyi yapan kişiyi silmektedir. Dostluğunu riske etmek istemeyen Scorsese ilk önce Leonardo Di Caprio’yla anlaşır ve Leo’ya; “git Daniel’ı ikna et. Eğer eabul ederse süper olacak” der… Leonardo Daniel’ın yanına gider, teklifte bulunur. Daniel Day Lewis de teklifi direkt reddetmez ama vazgeçmeleri için abuk-subuk isteklerde bulunur… Bunun içinde  filmin ayakkabıcılıkla uğraştığı İtalya – Cine Citta’da çekilmesi de vardır.. Scorsese, Lewis’i çok istediği için her teklife eywallah der ve Lewis en sonuna razı olur… Bir rivayete göre Kasap Bill rolü için Scorsese’nin tek düşündüğü isim Lewis olup eğer reddederse filmin çekilmemesi gündeme gelebilecekmiş.
Filmde canlandırdığı Bill ‘The Butcher’ Cutting rolü, birçok dergi tarafından tüm zamanların en iyi performanslarından biri olarak nitelendirildi ve Film 10 dalda Oskar’a aday olarak gösterildi

Kariyerinde sırasıyla ;

Sunday Bloody Sunday , Shoestring , Thank You, P.G. Wodehouse, Artemis 81 , How Many Miles to Babylon? , Frost in May, Gandhi , BBC Play of the Month , The Bounty , My Brother Jonathan , My Beautiful Laundrette , A Room with a View , Screen Two, Nanou , The Unbearable Lightness of Being , Stars and Bars , Eversmile, New Jersey , My Left Foot: The Story of Christy Brown , The Last of the Mohicans , The Age of Innocence , In the Name of the Father , The Crucible , The Boxer , Gangs of New York , The Ballad of Jack and Rose , There Will Be Blood , Nine , Lincoln filmlerinde oynamıştır. Kuşkusuz aralarında en dikkat çekici olanları “Son Mohikan”, “New York Çeteleri” , “Kan Dökülecek” ve “Lincoln” filmleridir.
“Sol Ayağım”da En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü, BAFTA En İyi Erkek Oyuncu Ödülüne layık görülmüş. “Son Mohikan”‘da BAFTA En İyi Erkek Oyuncu ödülü adaylığı,  “Babam İçin”‘de; Akademi Ödülü adaylığı: En İyi Erkek Oyuncu, BAFTA adaylığı: En İyi Erkek Oyuncu, Altın Küre adaylığı: En İyi Erkek Oyuncu, “Boksör”de Altın Küre adaylığı: En İyi Erkek Oyuncu, “New York Çeteleri”nde Akademi Ödülü adaylığı: En İyi Erkek Oyuncu, BAFTA En İyi Erkek Oyuncu Ödülü,  Altın Küre adaylığı: En İyi Erkek Oyuncu, “Kan Dökülecek”te En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü, BAFTA En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Altın Küre ödülü: En İyi Oyuncu ödüllerini kariyerine eklemiştir.

Son olarak ülkemizde 8 Şubat 2013′te vizyona girecek Abraham Linkoln’ün hayatını oynayacağı Lincoln filmindeki performansını merakla bekliyoruz.