Evet beyler,elbette “En Baba Aktörler” listesi yapıyorsak,Robert de Niro’yu bunun dışında tutamazdık. 1943 yılında New York’ta ressam bir annenin ve heykeltraş babanın oğlu olarak dünyaya gelen De Niro’nun,sanattan uzak kalması düşünülemezdi.

THE GODFATHER II VE TAXI DRIVER1257813999 robert deniro taxi driver photograph c101033101246640326 EN BABA AKTÖRLER : ROBERT DE NIRO

Genç yaşından itibaren film ve dizilerde boy göstermeye başlayan Robert de Niro’nun kariyeri,Martin Scorsese ile tanıştıktan sonra bambaşka bir hal alacaktır. 1973 yılında ‘Mean Streets’ ile bir araya gelen efsane ikili,o kadar iyi bir uyum yakalarlar ki,bu filmden sonra tam sekiz filmde daha birlikte çalışmışlardır. Robert de Niro ilk önemli ödülünü 1974 yılında Vito Corleone’nin gençliğini canlandırdığı ‘The Godfather II‘ filmindeki harika performansıyla ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu‘ oscarını alarak kazanmıştır. 1976 yılında yine bir Scorsese filmi olan ‘Taxi Driver’da canlandırdığı Travis Bickle karakteriyle yozlaşmış topluma kafa tutmaya çalışan sorunlu bir taksi şoförünü canlandıran ünlü aktör,bu rolüyle adından söz ettirmeyi başarmış,‘En İyi Erkek Oyuncu’ oscarına aday olsa da kazananamıştır. Taxi Driver Time Dergisi tarafından hala tüm zamanların en iyi filmi kabul edilmektedir.

SCORSESE,RAGING BULL VE OSCAR

 EN BABA AKTÖRLER : ROBERT DE NIRO

Robert de Niro & Martin Scorsese

1980′de gene Scorsese’nin yönettiği Raging Bull filmiyle Dünya Orta Siklet Boks Şampiyonu Jake LaMotta’yı canlandırdığı rolüyle bu sefer o yılın‘En İyi Erkek Oyuncu’  oscarını ve aynı kategoride Altın Küre ödüllerini  kucaklamıştır. Aynı filmde rol aldıkları Joe Pesci ve yönetmen Scorsese’nin bu birliktelikleri,mafya ilişkilerini konu eden Goodfellas (1990) ve Casino (1995) filmleriyle devam etmiş,ekipçe sinema tarihine geçen önemli işlere imza atmışlardır. The Godfather II filminde aynı kadroda yer aldığı fakat,karşılıklı sahnelerinin olmadığı Al Pacino’yla Heat filminde bu kez karşılıklı döktürüp bizleri kendilerine hayran bırakmışlardır. Yaşayan en büyük oyunculardan biri olarak kabul edilen Robert De Niro,2000′li yıllardan sonra laylom komedi filmlerinde görünüp bizleri üzse de,hafızamıza unutulmaz performansları ve o muzip mimikleriyle kazınmış bir şahsiyet olup,bizlere önünde ceketimizi iliklemekten başka çare bırakmamıştır.

Robert de Niro and Al Pacino in Heat 1280x720 wide wallpapers.net  EN BABA AKTÖRLER : ROBERT DE NIRO

Al Pacino & Robert de Niro-Heat 1995