carlitos way movie still 2 300x149 EN BABA AKTÖRLER : SEAN PENN Bazen aktör olmak,karizmayı çizdirmemek değil her rolün adamı olabilmek, rolünün hakkını verebilmektir. Sean Penn’i sinemada farklı kılan da bu özelliğidir.   İtalyan bir baba ve Rus annenin çocuğu olarak 1960 yılında  Santa Monica’da  dünyaya gelen küçük Sean, çocuk yaşlardan itibaren tiyatro ve sinemayla haşır neşir olmaya başlar. Genç yaşlarda bir kaç dizide de rol kapmayı başarır. İlk önemli rolünü ise 1988′de Colors filmiyle alacaktır. Daha sonra sadece oyunculukla yetinmeyerek 1991′de de yönetmenlik kariyerine başlayacaktır.

146755 large 300x200 EN BABA AKTÖRLER : SEAN PENNDE NIRO,PACINO VE MADONNA

Sean Penn ne kadar büyük oyuncu olduğunu ise 1989′da We’re No Angels’la Robert De Niro,1993′de de Brian De Palma imzası taşıyan Carlito’s Way’le Al Pacino’yla karşılıklı döktürerek gösterecektir. Özellikle Carlito’s Way’deki Yahudi avukat rolüyle bambaşka bir görünümle ve nefis oyunculukla bizleri selamlar.Gel gelelim abimiz o dönemin en bombastik hatunu Madonna’yı bafilemekle kalmayıp nikahlayarak  turnayı adeta gözünde vurmuş o kuşağın erkeklerini kıskançlık krizlerine sokarak orta yerinden çatlatmıştır. 90′lı yıllarda bireysel olarak en önemli performansını bir idam mahkumunu canlandırdığı Dead Man Walking’le sergileyecektir.

Sean Penn EN BABA AKTÖRLER : SEAN PENN

2000′LER VE OSCARLAR

2000′li yıllar ise Sean Penn’in oyunculuğu giderek olgunlaştırıp,efsane olmasını yazacaktır. 2001′de I am Sam’le bizi darmaduman ederken,2003′de kızının katilini arayan acılı bir babayı canlandırdığı,Clint Eastwood’un yönettiği Mystic River’la nihayet hakettiği Oscar’a En İyi Erkek Oyuncu ödülüyle kavuşacaktır.Aynı yıl Alejandro Gonzales filmi 21 Grams’la gene Oscar’lık oynamıştır,büyük usta ancak en büyük talihsizliği aynı dalda iki ayrı performanstan yarışamamsıdır. Normal yaşamda son derece sert ve maskülen bir adam olan Sean Penn 2009′da vizyona giren Milk filminde  gay haklarını savunan eşcinsel bir bürokrata hayat verdiği Harvey Milk karakteriyle bir kez daha En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanacaktır. Bu oscar aynı zamanda 2000′li yıllarda bu dalda ödülü 2 kez kazanan tek aktör olması anlamına gelmektedir.

SİSTEM KARŞITI BİR AKTİVİST

  Sean Penn hiç bir zaman  sadece parasına bakan duyarsız bir Holywood aktörü olamadı. Toplumsal ve sosyal vurgular yapan bir çok filmde rol aldı ve yönetti. Kaliforniya’da yaşayıp ,bir Fransız restoranı işleterek mütevazi bir yaşam sürmekte olan,Amerika’lı aktör; ABD yönetiminin sert bir muhalifi olup, Irak, İran, Venezuela gibi ülkelere “serbest muhabir” olarak ziyaretlerde bulunarak, Amerikan devlet politikasının yanlışlıkları üzerine ABD halkına yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapmaktadır.

madonna sean penn1 274x300 EN BABA AKTÖRLER : SEAN PENN

  2oo7 yılında yönettiği Into the Wild filmi bir çok sinemaseverin büyük beğenisini kazanırken,  Sean Penn oyuncu olarak en son babasının intkamı için ABD’yi baştan başa tarayan,emekli bir rockstarı canlandırdığı Cheyenne olarak This Must Be the Place filmiyle karşımıza çıkar. Kariyeri boyunca birbirinde farklı karakterler ve tiplemelerle karşımıza çıkan Sean Penn,gerek muhteşem oyuncu performansı,gerek mevcut sisteme karşı korkusuzca durmasıyla en baba aktörler dizimide kendisine rahatlıkla yer buldu,burdan kendisine selam olsun.  Madonna’yı ilk ponpişleyenin kendisinin olmadığı kesin olsa da,dönemin en iyi cıvırını nikah masasına oturtması da takdire şayandır diyerek,olaya magazinsel bir nokta koyalım.