Gün boyunca metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlamak ve yorgunluğa karşı savaşmak için neyi, ne zaman yemeniz gerektiğini öğrenin.

Enerji yönetimi çalışan erkeğin en önemli sorunlarından bir tanesi… Fakat birçok erkek, vücudunun yakıt ihtiyacını aynen otomobilininki gibi karşılıyor. Yani kırmızı uyarı ışığı yanıp da, yakıt bitmek üzere olduğunu haber verdiğinde durup bir yerden yakıt almayı akıl ediyor. Ancak bunun yerine çok daha etkili ve yararlı yöntemler uygulanabilir. Yakıt ihtiyacına akıllıca cevap vermek gibi…

Sık sık yemek yemek bunun en akıllıca yöntemlerinden biridir. Daha da açarak söylemek gerekirse, ara öğünlerin sıklığını artırarak metabolizmayı hızlandırmak gerekir. Doğru atıştırmalıkları, stratejik zaman dilimlerini gözeterek tüketirseniz, enerjinizi gerektiğinde yakmak üzere stoklayabilirsiniz. İşte neyin, ne zaman yenmesi gerektiğine dair birkaç ipucu

07.00 Güne Hızlı Başlayın
Doğru bir kahvaltı, size gerekli ivmeyi kazandırır. Bunun da bir sebebi var tabii: Yaklaşık 8 saattir hiçbir şey yemediğiniz için kan şekeri seviyeniz en düşük değerlerinde. Öyleyse vücudunuzun yakıt ihtiyacını epeyce protein, bir miktar yağ ve kompleks karbonhidratlarla karşılamanın vakti gelmiş demektir.

Evdeyken: Bir miktar lif oranı yüksek olan kahvaltı gevreği, bir kaşık kadar bal, bir miktar fıstık veya fındık ezmesi, yarım bardak kadar da yağsız veya yarım yağlı sütü güzelce karıştırıp mideye indirin. Bu karışım sizin yağ, protein ve lif ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ayrıca bu karışımın içinde bulunan şekerli gıdalar, düşmüş olan kan şekerinizi yükseltecek ve sabah mahmurluğunu üzerinizden atmanızı sağlayacak.

Cardiff Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada 150 kadın ve erkeğin bir kısmına lif oranı yüksek, diğer kısmına da lif oranı düşük olan kahvaltılık gevrek verildi. İki haftanın sonunda yapılan deneyler, daha fazla lif tüketmiş kişilerin, kendilerini daha enerjik hissettiklerini gösterdi. Çünkü lif, yiyeceklerin midedeki emilimini yavaşlatır. Böylece daha uzun bir zaman boyunca enerjinizi muhafaza edersiniz.

Arabada veya otobüsteyken: Torpido gözünde veya çantanızda her zaman bir paket karışık kuru yemiş olsun. Bu kuru yemişlerin içerisinde özellikle fındık ve kuru üzüm, hem tokluk hissi verir hem de enerjinizi artırır. Çünkü kuru üzümde potasyum bulunur. Bu da kandaki şekeri enerjiye çeviren bir mineraldir. Fındığa gelecek olursak, fındık da magnezyum açısından oldukça zengindir. Vücuttaki magnezyum seviyeleri düşükse vücut laktik asit üretimini artırır. Bu da kişide yorgunluk hissi uyandırır. Oysa fındık yiyerek bu hissi bertaraf edebilirsiniz.

Masa başındayken: Özellikle sabah saatlerinde lor ya da çökelek gibi yağsız peynirleri tercih edin. Çökelek kas gelişimi için gereken protein açısından oldukça zengin olmasının yanında, iyi de bir kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. Bu iki mineral de kaslar için gereken enerji rezervlerinin gelişiminde büyük rol oynar.

Danimarkalılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre beslenme düzenleri içerisinde karbonhidratlı yiyeceklerin %20 kadarının yerine çökelek gibi protein oranı yüksek yiyecekler tüketilmesi sayısız yararlar sağlıyor. Söz konusu araştırmaya göre bu tip yiyecekleri tüketen erkekler, sadece enerji seviyelerini artırmakla kalmıyor. Aynı zamanda metabolizmalarını da hızlandırarak, gün içerisinde yakmış oldukları kalori miktarını artırabiliyor.

10.00 Öğle Öncesi Rehaveti Atın
Vücudunuzun, tükettiğiniz yiyeceklerdeki şekerleri parçalaması, bunları kan akışınıza karıştırması, sonradan da enerjiye çevirmesi birkaç saat sürecektir. Eğer bundan daha uzun bir süre boyunca bir şey yemezseniz, enerji seviyeniz düşüşe geçecektir.

Masa başındayken: Az şekerli bir çay için. İçinde bulunan şeker kan şekerinizi daha hızlı bir şekilde yükseltecek, az miktardaki kafein de sizi daha uyanık tutmaya yetecektir. Ayrıca çayın içinde bulunan bileşenler, metabolizmanızın hızlanmasına da yardımcı olur. İsviçreliler tarafından yapılan bir araştırmaya göre sabah saatlerinde yeşil çay içen erkeklerin gün boyunca yaktıkları kalori miktarı daha fazla. Amerikan Tarım İdaresi de siyah çay üzerine yaptığı araştırmada buna benzer bir sonuç elde etti. Bunlar da yetmediyse çay içmenin susuzluğu giderdiğini de ekleyelim o zaman. Vücut su ağırlığınızın sadece %2 sini kaybetmeniz halinde eneri seviyenizin %20 civarında düşeceğini unutmayın. O zaman çay içerek bir taşla 3-5 kuş vurabilirsiniz.

Yemeğe çıkmadan: Unlu mamulleri tercih etmek yerine bir meyve, hatta mümkünse çilek, böğürtlen gibi meyveleri tüketmeyi tercih edin. Meyvelerdeki şeker vücutta daha uzun süre içerisinde parçalandığından, size kademeli ve istikrarlı bir şekilde enerji sağlayacaktır. Beyin sürekli olarak enerji için şeker yakar. Dolayısıyla kan içerisinde sürekli olarak bir miktar şekerin bulunmasını sağlamak, enerji seviyelerini yukarıda tutmak için uygulanabilecek kilit yöntemlerden bir tanesidir.

Öğlen: Kuvvet Veren Bir Öğün Seçin
Öğlen vakitlerinde kan şekeri seviyenizin çok da hızlı bir şekilde artmasına gerek yok. Bunun yerine sizi uzun süre idare edebilecek bir stoklama yoluna gitmeniz yararınıza olacaktır.

İş yemeğinde: Elbette ki deniz ürünü sipariş edin. Daha önceki yazılarımızda da değindiğimiz gibi deniz ürünlerinde bulunan omega 3 yağları, beyin dokusunu oluşturan blokların en önde gelenlerindendir. Durum böyle olunca da, ne kadar fazla omega 3 yağı, o kadar fazla zihin açıklığı anlamına geliyor. Omega 3 yağları, aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin esnekliğini artırır. Bu da kan akışını hızlandırarak enerji üretilmesini sağlayan oksijenin, vücut içerisinde daha hızlı bir şekilde hareket etmesine neden olur.

Kafetaryadayken: Salatanızın üstüne bolca zeytinyağı ve limon dökün. Yanına da tavuklu bir yemek seçin. Salatadaki zeytinyağı, yediğiniz öğündeki protein ve karbonhidratların hazmını kolaylaştırarak kan şekeri seviyelerinizi stabilize edecek, böylece de enerji seviyeniz yüksek kalmış olacak.

16.30 Öğleden Sonra Ağırlık Çökmesin
İş stresi ve yorgunluk derdi son buluyor. Şimdi bunlara karşı koyma zamanı…

Mola vermişken: Yorgunluk bastırdığında alın elinize bir Penguen, Leman ya da hangisini seviyorsanız, bir taraftan onu okuyup gülün, bir taraftan da meyveli yoğurdunuzu kaşıklayın. Yoğurt gibi yüksek oranda protein içeren yiyecekler, tirozin gibi amino asitler açısından oldukça zengindir. Vücut ise tirozini, stresi azaltıp enerjiyi artırıcı etkisi olan norepinefrin maddesinin üretimi için kullanır.

Sonunda mesai bitti. Zinde bir şekilde günü tamamladınız. Başka deyişle günü kurtardınız. Bundan sonraki saatlerde neler yapacağınız ise size kalmış. Eğer gece hareketli geçecekse, o zaman enerjinin sınırlarını zorlamada yarar var. Ayarını kaçırmadan tabi!

www.menshealth.com.tr