Merhaba Pincular;

Çoğumuz hafta sonu yaptığımız halı saha maçından kalma ağrılarımıza lanet okurken belkide bu zevki hiç tadamayacak olan engelli ama hayata karşı enerjisini asla kaybetmeyen, bizimle aynı imkanlara sahip olmadıkları halde belkide yapmayı aklımızdan bile geçiremeyeceğimiz sporları yapan nadide insanları gördükçe masa başında oturup çay içmek, internet başında saatlerimizi öldürürken başarılı olmak adına hiçbirşey yapmadığımızı gördükçe  tanrının bize bağışladığı bu kusursuzluğu heba ederek  belkide sapa sağlam olmayı hak etmiyoruz diye düşünüyorum.

Evet gencolar ; Karşınıza Aaron fotheringham namı değer “wheelz” adında sıra dışı bir insan çıkıveriyor ve hayatı adama böyle sorgulattırıyor işte.

8 Kasım 1991  Las Vegas’ta doğan Aaron Fotheringam; Kaykay ve Bmx ile yapılan performans hareketlerini tekerlekli sandalye ile yapan bizim bulabildiğimiz tek kişi …

Spina Bifida denen bir rahatsızlığı Olan Foteringam 3 yaşından beri tekerlekli sandalye ile yaşıyor. Çocukluk döneminde bir süre ‘koltuk değneği kullanan Aaron 8 yaşından beri sürekli olarak tekerlekli sandalye kullanmaktadır. Bmx pistinde kardeşini izleyen Aaron’a ağabeyinin bir gün “sende denemelisin” demesi Üzerine bu spora başlayan Aaron bu olayı; “Denedim ve Tutuldum …” kelimeleri ile anlatıyor.

Adını verdiği özel yapım tekerlekli sandalyeyi kullanan Fotheringam, 4 tekerleğinde de Özel Amortisör Sistemi olan tekerlekli sandalyesi sayesinde BMX ve kaykay kullanıcılarının yaptığı hareketleri yapabiliyor. Amortisörler sayesinde havalandıktan sonra yere inişi de yumuşatılmış oluyor. Yaptığı sporu “Sitting Hardcore” olarak tanımlayan Aaron engelliler için tekerlekli sandalye üreten “Colours In Motion Boing” firması ile çalışıyor. Firmaya ayrıca günlük yaşamda da kullanıma uygun olacak tekerlekli sandalyeler üretmeleri konusunda yardımcı oluyor. Özel olarak üretilen bu tekerlekli sandalyeler için “Neredeyse yok edilemez” kelimeleri kullanılmaktadır.

Vegas’daki Am Jam yarışlarında Half-Pipe üzerinde BMX ve Kaykaylara karşı yarışan Aaron Fotheringham 26 Agustos 2006′da Sunny Springs Kaykay pistinde yapılan yarışmada “Orta Derece BMX” kategorisinde 4′üncü oldu.

Yaptığı antrenmanlar ile ilgili soru sorulduğunda “Ben bunları antrenman olarak değil, hayatı daha eğlenceli şekilde yaşamak için yapıyorum” şeklinde yorumluyor. Tekerlekli sandalye kullanan herkese bu sporu yapmayı düşünüyorlarsa mutlaka kask takmalarını öneriyor. Profesyonel olmasına rağmen belirli hareketleri deneme ve geliştirme aşamasında düşüşleri yumuşatmak için üzeri plastik kaplı özel bir rampa kullanıyor.

Aaron 14 yaşında tekerlekli sandalye ile ilk Back Flip (ters takla) hareketini yapmıştır. Ardından 18 Yaşında dünyada üzerinde ilk defa tekerlekli sandalye ile Duble Back Flip (çift ters takla) hareketlerini yapmıştır. Ve Ayrıca 2010-2011 yıllarında Nitro Circus Live Tour’da “Mega Rampa” olarak bilinen 19 metre ve 30 metre yüksekliğindeki rampalarda, rampadan-rampaya ters takla ile atlayarak ve Duble Back Flip hareketlerini yapmıştır. Dünya’da tekerlekli sandalyesi ile Front Flip (öne takla) atan tek sporcu ünvanını korumaktadır.