Geçenlerde müzik kanallarında zap yaparken bi klipte One Direction diye bir gruba rastladım. 5 oğlanın yan yana ses titreterek şarkı çığırdıklarını görünce müzik sektörünün bu formülü uygulamaktan hiç bir zaman vazgeçmeyeceğine kanaat getirdim. Bu formülü biraz açmak gerekirse bu arkadaşların mutlaka en az biri sarışın hatta mümkünse renkli gözlü olmakta,ekipte doğal sarışın yoksa muhakkak oryalle olmadı oksijenli suyla hedeflenen saç rengi yakalanmaya çalışılır. Diğer elamanlar da kumral,esmer kontajyan açığını kapatır böylece ekip tamamlanmış olur. Boybandlerin hemen hepsi temiz yüzlü,kıvrak danslara yatkın,hedef kitlesi 13-20 yaş kızlar olan 4-5 yağız delikanlıdan meydana gelen oluşumlardır. Genelde çıkış parçası olarak en gaz kıpır kıpır şarkılardan seçilip,ikinci video klipse mutlaka romantik bir şarkıya çekilir,erkek izleyicileri sıkmamak için de araya bilimum kallavi hatunlar serpiştirilir.

Bu kadar bel altı vurduktan sonra boybandler arasından zaman zaman takdir edilesi işler çıktığını yada sıkıcı arkadaşlarından sıyrılarak başarılı solo kariyerlere imza atan elamanlar olduğunu söylemeden geçmemek gerek. Gelin dönem dönem etrafımızdaki hatunları (zamana göre abla,sevgili,kardeş) etkileyen bu oluşumları biraz daha yakından tanıyalım veya hatırlayalım.

New Kids on the Block

new kids 400 ERGEN RÜYASI BOYBANDLER

Boybandlerin atası olarak kabul edilen Abd’li grup,80′lerin sonu ve 90′ların başında adeta estirmiştir. En önemli şarkıları ise Step by Step o dönem herkesin diline pelesenk olmuş, genç kızların duvarlarında posterleriyle yer etmeyi başarmışlardır ancak ekip 94 yılında dağılmaktan kurtulamamıştır. 2008′de tekrar birleşseler de grup daha önce yakaladığı başarının yanına bile yaklaşamamıştır. 2011 yılında diğer bir boyband Backstreet Boys’la birlikte turneye çıkmışlardır.

tumblr m33pe7NzTN1r9jdxi ERGEN RÜYASI BOYBANDLERTake  That 

New Kids on the Block’a cevap olarak İngiltere’de kurulmuştur. Gary Barlow,Mark Owen,Howard Donald,Jason Orange ve Robbie Willams’tan oluşan grup, BBC tarafından Beatles’tan sonraki en başarılı grup olarak gösterilmiştir. Robin Willams daha sonra şapkasını alarak ekipten ayrılıp solo kariyerine odaklanınca,dünyaca ünlü bir pop yıldızına dönüşmesini sağlayan ilk adımı bu şekilde atacaktır. Ekip 96′da dağıldıktan tam 10 sene sonra tekrar bir araya gelecekti ancak bu kez Robbie’sizlerdi. 2007 ‘de Rule the World şarkılarıyla çok sağlam dönüş yapınca,2010 yılında ekibe Robbie Willams da dönüş yapmıştır. Halen faaliyetlerine devam eden grup Britanya gençlerini zehirlemeye devam etmektedir.

                                                                                                                        BoyzoneBoyzone+Singer+Stephen+Gately+Dies+Aged+33+UDO64SLniAql ERGEN RÜYASI BOYBANDLER

İrlanda menşeli grup klasik boyband sayısı olan 5 kişiden oluşmaktadır. Keith Duffy, Stephen Gately, Mikey Graham,Ronan Keating ve Shane Lynch ‘den oluşan grup 1994 yılında kurulmuştur. 2000′e kadar dönem dönem başarılı olsalar da grup dağılmaktan kurtulamamıştır. Ekip arasında solo kariyerine odaklanan Ronan Keating önemli bir hayran kitlesi edinmeyi başarmıştır.2007 yılında tekrar toplanan ekiipte Ronan Keating’le birlikte grubun öne çıkan diğer vokali Stephen Gately 2009′da 33 yaşında bir otel odasında ölü olarak bulunmuştur. Boyzone Stephen’in ölümünün ardından yola 4 kişi olarak devam etmektedir.

Backstreet Boys

backstreet boys ERGEN RÜYASI BOYBANDLER

Şüphesiz boyband güruhunun en başarılı ekibi olarak kabul edilen Backstreet Boys,5 Orlandalı genç Kevin Richardson,Aj Mclean,Nick Carter,Brian Littrell ve Howie Drough tarafından1993 yılında kuruldu. Yükseliş dönemleri biraz gecikse de,New Kids on the Block’un daha önce yaratmış olduğu kitleden de faydalanarak 90′ların sonu 2000′lerin başlarında satış rekorları kıran albümlere imza attılar. Grubun zirve yaptığı albüm Millenium’dan çıkan “I Want It That Way” ve “Show Me the Meaning of Being” şarkılarıyla yurdumuzun içlerine kadar ilerleyen ekip,şu an 30′lu yaşlarına merdiven dayayan kadın nüfusunun önemli bir kısmını da o dönem fethetmiştir. Duvarlardaki posterlerden,kırtasiyeden alınan harita metod defterinin kapağına kadar bir çok yoldan dönemin kızlarının hayatlarına bi şekilde etki etmişlerdir. Uzun süren hegemonyadan sonra yaşları kemale eren grup üyeleri daha sonra solo kariyer yapmak hevesi içerisine girer, ancak bu ayrılık hiç birine iyi gelmeyecektir. Dağılan ekip bir süre sonra tekrar bir araya gelir,fakat bu kez  grubun abisi Kevin Richardson olmadan 4 kişi devam edeceklerdir, ancak bu ayrılık da çok uzun süremeyecektir. Kevin  2013 yılı içinde çıkarılması planlanan TBA albümüyle birlikte panpalarının yanına dönme kararı aldı ve BSB böylece yeni yılla birlikte yollarına eskisi gibi 5 kişi olarak devam edecek.

Nsync the 90s boy bands 2565747 2240 1573 ERGEN RÜYASI BOYBANDLER‘Nsync

Bu ismini söylemesi zor grup,1995 yılında kurulmuş olup ilk albümlerini 1998′de çıkarmışlardır. Boyband furyasının doruk yaptığı dönemlerde Backstreet Boys’la kıyasıya bir rekabete girişmişler dönem dönem de albüm satışlarında üstünlük kurmuşlardır. Justin Timberlake,JC Chasez,Lance Bass,Chris Kirkpatrick,Joey Fatone’dan oluşan ekip 2000 yılında çıkardıkları No Strings Atteched albümleriye  11 milyon üzerinde satış yapmışlardır. O yıl tüm zamanların en çok satan albümü rekorunu ele geçirseler de daha sonra Eminem ve Norah Jones tarafından bu rekor kırılacaktır.Söz konusu albüm hala tüm zamanların en çok satan 8. albümüdür. Vokal olarak sadece Justin ve JC’nin sesine bakan grupta ekibin diğer elamanları sadece geri vokal yapıp danslara eşlik edince grubun ömrü fazla süremedi. 2001 yılında çıkan Celebrity albümüyle başarılarını sürdürseler de, Justin Timberlake ” Siz olmadan alır yürürüm”  diyerek arkadaşlarına Bye Bye Bye demiştir. Daha sonra art arda çıkardığı albümlerle satış rekorları kıran Justin günümüzün en popüler şarkıcılarından biridir.

Blueblue1 ERGEN RÜYASI BOYBANDLER

Yukarıdaki anlattığımız emsallerinden farklı olarak 4 kişiden oluşan Britanyalı grup ayrıca içinde zenci olan tek boyband olma özelliğine sahiptir. 2001′de kurulduktan sonra ‘Nysnc ve Backstreet Boys’un ortallıklarda pek görünmemesinden de yararlanarak iyi bi çıkış yakaladılar. 2005 yılına kadar başarılı grafiklerini sürdürler ancak solo kariyer sevdası ekip elemanlarını ele geçirince Blue aynı yıl dağıldı. Başarısız solo albüm denemelerinden sonra İngiliz grup 2009′da tekrardan birleştiklerini açıklamışlardır.