ÇEK BİR PULQUE

Her kültürde kafa yapan bazı içecekler mutlaka vardır. Orta Asya Türklerinin tarihler boyu içtiği at sütünden yapılma Kımız gibi…Bu içecekler bazen savaşçı güdülerini canlandırmak amacıyla bazen de keyif için kullanılır ve çeşitli kültürlerdeki kullanımları az yada çok benzerlik taşır.

Pulque01 150x150 ERKEK İÇKİSİ PULQUE

Meksika’nın da  kaktüsleri var dayılar…

İçkimizin yapıldığı Agava  denilen bu kaktüsler Zempoala’da yetişiyor ve Astekler zamanından bu  yana bu bitkilerden Pulque denilen bir içki elde ediliyor. Aztekler özellikle seremonilerde tükettikleri Pulque’nin buyulu bir güce sahip olduğuna inanır, en çok ta  tanrıça Mayahuel’in şerefine içerlerdi.

 

 

pulque 300x210 ERKEK İÇKİSİ PULQUEAztekler bu içeceğin  Tanrıça Mayahuel’in sütü olduğuna inanırlardı. Bu içkiyi o zamanlar sadece yaşlılar, din adamları ve savaşçılar içebiliyordu. Kaktüsün parlak beyaz sıvısının kıvamı gerçektende sütü andırıyor. Kırsal bölgede üretilen bu yerel içki şehirde özellikle de erkekler arasında  epey revaçta. Aslında Meksika’da Kolomb öncesi dönemde bu döneme kültürel anlamda erkek içkisi olarak tanımlanıyor. Tıpkı bizdeki “Aslan Sütü Rakı” gibi.

Elbette agava kaktüsünden elde edilen bu özüt kaktüsten elde edildiği gibi hemen içilmiyor. Öncelikle bir mayalanma işleminden geçiyor. Saf halde tadı pek güzel olmadığından daha içilebilir kılmak için içine baharat, yemiş ve meyve aromaları da katıldığı da oluyor. İspanyollar Meksikayı fethettikten sonra bu içkiyi damıtmayı deneyip Tekilayı bulmuşlardır.