TÜRKİYE’DE EN ÇOK TUTULAN OYUN TÜRLERİNDEN BİRİ OLAN MENAJERLİKOYUNLARININ EN BİLİNENLERİNDEN FM GERİ DÖNDÜ; HEMDE TAMAMEN TÜRKÇEOLARAK. BU SON VERSİYON HEM DENEYİMLİ OYUNCULAR HEM DE SERİYLE VE BU TÜR İLE YENİ TANIŞACAK OYUNCULAR İÇİN YİNE OLABİLECEK EN DETAYLI ŞEKİLDE HAZIRLANMIŞ.

Eğer oyuncuların sık takıldığı internet forumlarında vakit geçiriyorsanız, Football Manager ve Championship Manager’ın ne kadar popüler oyunlar olduğunu bilirsiniz. Bu oyunlar sadece oyuncuların değil, aynı zamanda bahisçilerin de gözdesi durumunda. İleride yıldız olma potansiyeline sahip oyuncuları önceden tespit edebilmek ya da çıkış yakalayacak takımları sezon ve maç öncesinde belirleyebilmek için menajerlik oyunlarına sıklıkla başvurulur. Eh, futbol ile yatıp kalkan bir ülke için menajerlik türünün bu kadar popüler olması şaşılacak bir durum değil. Şaka değil, hepimizin içinde bir taktisyen yatıyor. Şimdi ne kadar futbol bildiğimizi kanıtlama zamanı. Ekran başından atıp tutmak kolay ama gerçek futbol zekanızı bir de saha başında göstermek isterseniz Football Manager doğru adres olacaktır. Deneyimli bir menajerlik oyuncusu olsanız da, bu tür ile ilk defa tanışacak olsanız da Football Manager’da herkes için bir şeyler var. Bildiğiniz gibi bu tarz oyunlarda en büyük sıkıntı, oyunun karmaşık ara yüzüne alışabilmektir. Football Manager 2013’te geliştiriciler, size yardımcı olacak bir asistan sistemi geliştirmişler. Böylece, oyunu tamamen basitleştirilmiş şekilde oynayabiliyorsunuz. Ama isterseniz tüm detayları, tek tek kendiniz de ayarlayabiliyorsunuz. Oyunun tamamen Türkçe desteği sunması da alışmayı kolaylaştıran en büyük etken… Kısacası eğer menajerlik oyunlarına bulaşmak istiyor ama karmaşık oyun yapısından çekiniyorsanız, Football Manager 2013 başlamak için tam zamanıdır.

TAKTİK DEHANIZI KONUŞTURUN
Öncelikle işe bir takım seçerek başlıyorsunuz. Biz genelde menajerlik oyunlarına ikinci ya da üçüncü ligden bir takım alarak başlar ve bu takıma sınıf atlatmaya çalışırız. Ama isterseniz üst sınıf bir takım da seçebilirsiniz. Seçtiğiniz takımın tüm detaylarından sorumlu olduğunuzu bilin. İşiniz sadece taktik vermek değil. Futbolcularınızın sadece yetenekleri değil, ruh halleri; idman sahanızın sadece durumu değil, stadınızın gelirleriyle de ilgilenebiliyorsunuz. Bir yandan da maç sonrası ya da düzenli basın toplantılarıyla basın ilişkilerinizi de iyi götürmek durumundasınız. Düzenli olarak size futbolcu öneren menajerlerle de ilgilenmek görevleriniz arasında bulunuyor. Kısacası bir sportif direktör neler yapıyorsa siz de bu tip görevlerle ilgilenmek durumundasınız. Oyun boyunca sürekli bir bilgi yağmuru altında olacağınızdan, çok fazla menüyle uğraşmak durumundasınız, burası kesin… Eğer yeni başlıyorsanız, bazı görevleri atlayabiliyorsunuz ancak size tavsiyemiz ağır ağır oynayarak, tüm detaylara hakim bir şekilde giderek oynamanız. Zira oyunun asıl tadı bu şekilde çıkıyor. Kesin olan bir diğer konuysa oyunun sizden çok fazla zaman talep etmesi; eh, bu da bu tarz oyunların bir cilvesi. Kaldı ki zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Hele bir de dipten aldığınız bir takımın üst sıralara, hatta üst liglere, hatta ve hatta Avrupa kupalarında başarıdan başarıya koştuğunu görmek, muazzam bir haz veriyor. Yine de hızlı olabilmek adına, maçları simüle edebilirsiniz. Kurduğunuz takımın verimliliğine göre simüle edilen maçlar, direkt olarak sonucu vermesi bakımından oyunun daha hızlı oynanmasına imkan sağlıyor ancak uzun vadede takımınız üzerindeki taktik hakimiyetinizi kaybetmenize de neden olabiliyor. Çünkü oyunda başarılı olmanızı sağlayan önemli konulardan biri oyuncularınızın performans takibini odaklı bir şekilde yürütebilmek… Kim hangi pozisyonda daha verimli oynuyor, kimin neye yeteneği var gibi envai çeşit bilgi size raporlanıyor. Elbette oyuncular oynadıkça tecrübe kazanıyor ve pozisyonlarına göre farklı özelliklerini geliştirebiliyor. Bunun yanında pozisyonunda oynatılmayan bir oyuncunun performansı ciddi şekilde düşebiliyor ve hatta kızıp oynamak istemeyebiliyor. Bir yönetici olarak adalet de dağıtmak zorunda olduğunuz için oyuncularınızı küstürmemeye çalışıyorsunuz. Mesela, iyi giden bir oyuncunun pozisyonuna ucuz diye yıldız bir futbolcu transfer edip, diğer oyuncuyu 11’den kesmek takım içinde infiale yol açabilir. Bu nedenle performans takibinin yanı sıra, takımınızın genel ruh halini ve size olan inançlarını da dinamik tutmak zorundasınız.

021 300x171 FOOTBALL MANAGER 2013 İNCELEMESİKENARDAN İZLEMEK ZOR
Maçları yakından takip edip izlemek son derece iyi sonuçlar doğurabiliyor. Sonuçta futbolda başarı biraz da istatistikleri takip etmekten geçtiğinden, futbolcularınızın maç içinde yaptıkları hataları gözlemlemek ve idman programlarını buna göre oluşturmak, başarıya giden bir diğer yol. Diyelim ki ön libero olarak oynattığınız bir oyuncunuza, savunmadan pas dağıtma görevini verdiniz fakat maç içindeki pas yüzdesi istediğiniz oranı vermiyor. Ona pres altında pas verme programını uygulayabilirsiniz. İdman programında spesifik oyuncular için belli programlar uygulayabiliyorsunuz. Kanat bindirmelerine önem veriyorsanız, kanat oyuncularınız için hız ve kondisyon programları uygulayabilirsiniz. Orta saha oyuncularınızın uzaktan şut yeteneklerini geliştirmelerini sağlayabilirsiniz. Football Manager’ın girift oyun yapısı, tüm bunlarla mikro düzeyde ilgilenmenize olanak sağlıyor. Yine kendinize bir yardımcı antrenör atadığınızda size son derece anlamlı taktik yardımlarda bulunabiliyor. Asistanınız sadece idman programlarında değil, aynı zamanda maç içinde de size nokta atışı sayılabilecek tavsiyelerde bulunabiliyor. Onu dinleyip dinlememek tamamen sizin kararınız.

ZEMİN ETÜDÜ
Oyunda bir de challenge modu bulunuyor. Bu noktaya kadar kaba hatlarıyla anlattığımız özellikler Classic mod için geçerli olan taktik ve özelliklerdi. Challenge moduysa genelde bir takımı, içinde bulunduğu kötü durumdan kurtarmak üzerine kurulu senaryolardan oluşuyor. Mesela, dibe demir atmış ve motivasyonu tamamen çökmüş bir takımı içinde bulunduğu darboğazdan kurtarmaya çalışabiliyorsunuz. Bu modu yeni başlayan oyuncular değil ama tecrübeli oyuncular çok sevecektir çünkü taktik yeteneğinizi ve yaratıcılığınızı tam anlamıyla konuşturma şansı veriyor size. Diğer yandan oyunun üç boyutlu maç motoruysa her zaman olduğundan çok daha iyi görünüyor. Hava şartlarından tutun, sahanın durumuna kadar her şey takımınızın performansına etki ediyor. Her şeyin ötesinde, tamamen sizin kurguladığınız takımınızı sahada seyretmekse son derece heyecan verici.

SOSYAL HAYATA ELVEDA
Football Manager 2013 türünün bir klasiği olarak her türlü övgüyü hak ediyor. Oyunun tek kötü yanıysa inanılmaz derecede zevkli ve heyecan verici olmasından ötürü bağımlılık yaratması ve çok zaman istemesi. Bunun haricinde her futbol severin denemesi gereken bir oyun çıkmış ortaya. Artık dost sohbetlerinde konuşturduğunuz taktik dehanızı gerçekten sınamak için bir şansınız var. Yeni başlayan ya da tecrübeli bir oyuncu olmanız fark etmez. Her türlü durumda Football Manager’ın başında fena eğleneceksiniz.

DETAYLAR

[checklist]

  • Sadece kendi takımınız değil, rakip takım hakkında da tüm detayları öğrenebiliyorsunuz. Bilgi demek, güç demektir.
  • Oyunun saha için motoru gerçekten takdir edilesi güzellikte. Yaratmaya çalıştığınız takım sistem dahilinde oynadıkça müthiş keyif alıyorsunuz.
  • Başında en çok vakit geçireceğiniz ekran bu. Taktik ekranında, kim hangi pozisyonda oynayacak ve dizilim ne olacak, ayarlayabiliyorsunuz.
  • Takviminizi yakından takip etmeniz gerekiyor. Sadece yapacağınız maçlar değil, idman programını da ayarlayabilmeniz için bu şart.

[/checklist]

PUANLAMA

Oynanabilirlik
10puan 1 FOOTBALL MANAGER 2013 İNCELEMESİ
 
Grafik
9puan FOOTBALL MANAGER 2013 İNCELEMESİ
 
 
 
 
Eğlence
10puan 1 FOOTBALL MANAGER 2013 İNCELEMESİ
 
 
 
 
Ses – Müzik
10puan 1 FOOTBALL MANAGER 2013 İNCELEMESİ
 

 

9,8 Puan

 

YAPIMCI – DAĞITICI

• SPORTS INTERACTIVE
• SEGA

PLATFORM

• PC