20 – Manuel Loco

Lakabından da anlaşılabileceği üzere bu çılgın abimiz yukarı mahalleyle çıkan kavgaya dalmak için bir hışımla berber koltuğunu terketmiştir. Hayatta “asla geri dönme” mottosunu benimsemiş Loco abimiz, berbere dönüp önleri aldırmayı reddettiği gibi sağ bek oynadığı futbol hayatını da ileri çıktığında geri dönmeyerek baltalamaktadır.

19 – Junior Senaya

Esasen Junior Senaya’nın hikayesi oldukça hüzünlü. Junior küçükken (nasıl yani?) geçirdiği vahim bir kazada tüm saçlarını kaybetmiş, Togo’da nalburluk yapan babasının alet çantasından çaldığı poliüretan köpük ise hayata tutunduğu dal olmuştur. Togo halkı olarak ses etmiyor, gördüğümüzde “Cünyor yine çok cikssin allama” diye çanak tutuyoruz, yeter ki üzülmesin.

18 – Jason Lee

En sevdiği meyve ananas olan Jason, bunu imajına ve hayat tarzına yansıtmakta en ufak bir tereddüt  yaşamamış, bir an durup düşünmemiştir. Şu an İngiltere’de ekmeğini kabzımal olarak kazanan Jason, kendisinden başka üyesi bulunmayan Londra Ananas Sevenler Derneği başkanlığını da aktif olarak sürdürmektedir.

17 – 1998 Romanya Milli Takımı

15 senedir cevabını bulamadığımız tek soru. 22 kişilik kadrodan bir kişi çıkıp da “Hacı n’apıyoruz lan biz, olmadı sanki” demedi mi? Dememiş.

16 – Benoit Assou-Ekotto

Fransız banliyölerinde büyüyen Ekotto, zor geçen çocukluk sürecinde saçlarından olan bir başka kahramanımız. Wayne Rooney gibi parasını bastırıp en kralından saç ektiremeyen Ekotto, kısıtlı bütçesi dahilinde Marsilya’da bir merdivenaltı işletmesinde saç protezi yaptırmıştır. Fakat ucuz etin yahnisi misali, yeni saçları göğsünden veya ensesinden değil, apış arasından alınmıştır.

Moralini bozmayan Ekotto, saç ektiren her erkek gibi uzun saç sevdasıyla yanıp tutuşunca (bkz.Suat Kaya) ortaya dehşet verici bir tablo çıkmıştır. Bu durumu zaman zaman balmumu örgülerle dahada şenlendiren Ekotto’nun en büyük problemi tahmin edebileceğiniz üzere saçlarındaki elektriklenmedir. İnsanlarda ilk etapta “Ulan makinayı sıfıra alıp dalacan bunun saçlara” tarzında hissiyatlar uyandırsa da yaklaşıldığında tiksinti duygusu ağır basmakta ve teşebbüsler başarısız sonuçlanmaktadır.

15 – Gervinho

Arizona Çölü gibi uçsuz bucaksız alnını bir koz olarak kullanan Gervinho, “futbolu beynimle oynuyorum” diyerek kendisine Zidane, Alex, Hagi gibilerinin yanında yer bulabileceğini düşünmüştü. Kendisine Arsene Wenger dışında inanan çıkmadığı gibi, arkadaşlarına verdiği “fazla düşünmek iyi değil aga, kendimden biliyorum” gibi yavan hayat dersleriyle Arsenal’in bu sezon yaşadığı düşüşün

baş sorumlusu olarak gösteriliyor. Saç sponsoru Taç Perde gelecek sezon desteğini sürdürmek konusunda kararsız.

14 – Marouane Chamakh

Yılbaşı gecesi Taksim Meydanı’nda uzun saçlı herkesi kadın erkek demeden taciz ederken Noel Baba kılığındaki sivil polis tarafından göz altına alınan Chamakh’ın formu o gün bu gündür düşüşiçerisinde. Kiralık gittiği West Ham United idmanlarını aksatan Chamakh’ın, kendisini idmana çağıran hocası Sam Allerdyce’a “AzRaiL biLe aYaĞıMa GeLeceqSe SeN NeYin tRiBinDeSiN!!1!1!” demesi bardağı taşıran son damla oldu.

13 – Javier Margas

Azer Bülbül’den geliyor: Neden Dedo?

12 – Sandro

Çocukluğunda Ninja Turtles, GI Joe yerine kız kardeşinin My Little Pony oyuncaklarına dadanan Sandro’nun gökküşağı gibi pıtırcık kişiliği haliyle dışına da yansımış. Duşta Sandro’nun yeni tutkusu Hello Kitty’li slip donuyla yüzleşen Gareth Bale’in Londra’dan Newcastle’a kadar depara kalktığı ve hızını buna borçlu olduğu kulislerde konuşulmakta.

11 – Salomon Kalou

Drogba özet geçmiş beyler.

10 – Miroslav Penner

Epic Fail 190x250 Futbol ve İmaj Sorunsalı

Aile dramının sözlük karşılığı. Oldukça dominant bir kadın olan ve CHP Kadın Kolları Prag Şubesi Başkanlığı’nı yürüten annesinin mengenesinde daralan Miroslav’ın babası, topuklamaya yer aramaktadır. 1993 yılında fırsat kapıyı kırmış, Çekoslovakya’nın dağılmasını fırsat bilen Miroslav’ın babası “Bizim köy Slovak tarafında kaldı iyi mi” demiş ve ikametgah aldırma bahanesiyle gittiği Bratislava’dan asla dönmemiştir. Uzun yıllar kız çocuk tutkusuyla yaşayan ancak elinde Miroslav’la kalakalan annesi, tam saha presi altında ezdiği küçük Miroslav’ı maymuna çevirmiştir. Fotoğraftan da anlayabileceğiniz üzere Miroslav, baskı altında çektirmek zorunda(!) kaldığı fön ile torunlarımıza bile ibret olacak bir trajedinin başrol oyuncusu.

9 – Alexi Lalas

USA ’94 Dünya Kupası Roberto Baggio’nun finalde kaçırdığı penaltıdan önce aklımıza Alexi Lalas abimizi getirmektedir. Ginger nedir bilmediğimiz o yaşlarda Metallica terk saçı-sakalıyla hafızalarımızdaki yerini perçinleyen Lalas abimiz, daha sonra belli ki bizim gibilerin gazlamasıyla müzik kariyerine adım atmıştır. İlk albümünün adı mı? Ginger. Evet, o kadar da düz bir adamdır Lalas abimiz.

8 – Carlos Valderrama

90′lı yıllar çocuklarının unutması mümkün olmayan bir isim: Valderrama. Rutubet kokulu atari salonlarında tek ses efekti “tokat sesi” olan Super Sidekick oynarken Kolombiya’yı seçmemizin yegane sebebi olan Valderrama’nın, aldığımız Panini USA’94 çıkartmalarının arasından nur yüzünü göstererek tüm mahalleyi sevince boğmuşluğu da vardır. Öyle ki o saçı, o bıyığı bir kez olsun yadırgamadık. Yeri ayrı vesselam.

7 – Abel Xavier

Galatasaray’a transfer olarak kızlarımızı Bilkent sarısı ile tanıştırmış ve önüne geçemediğimiz dibi gelmiş platin saç furyasına start vermiş futbolcu. Kızlarımızın yıllardır Kibariye misali gezdiği yetmezmiş gibi imajı bizim Tarık Mengüç’e ve Bulgaristan’dan Azis’e ilham kaynağı olmuş, geceleri ter ve çığlıklar eşliğinde uyandıran kabuslara sebebiyet vermiştir.

6 – Neymar

Neymar, yanlış minibüse bindiğimizde veya otobüste uyuyakaldığımızda kendimizi ortasında bulduğumuz semtlerimizin bir delikanlısı adeta. Brezilya’da futboluyla olduğu kadar midilli saç modeliyle de fırtınalar estiren Neymar, bilardo salonunun kapılarını bizlere ardına kadar açtı. Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen röportajımızda bacak kaslarını saatlerce kaldırımda tüneyerek geliştirdiğine vurgu yapan Neymar, tarzını “arabesq rap” olarak nitelendiriyor. Henüz 21 yaşında olmasına rağmen yıllardır Avrupa devlerinin radarında olan Neymar, en büyük tutkusu olan kiloluk tuzlu çekirdeği Avrupa’da bulamayacağı için teklifleri elinin tersiyle ittiğini de bizlerle paylaşıyor.

5 – Carlos Tevez

Patates kızlarımızın dikkati başka yerlere çekmek amacıyla kıçımızın donduğu kış günlerinde bile Rio plajlarındaymışcasına gezmesinden kendine bir takım dersler çıkaran Tevez, frapan saç modelleriyle odak noktasını babyface yüzünden uzaklara kaydırmak istese de çabaları nafile a dostlar. Ancak Tevez’in bilerek veya bilmeyerek başarılı olduğu nokta rakip defanslara korku veren bir forvet tipi olması, zira sahada üzerinize doğru koşan bir gremlin eli tesbihli halı saha stoperlerini bile yusuflara gark edecektir.

4 – Taribo West

Yıllar geçmesine rağmen Nijerya dendiğinde aklımıza ilk gelen isimlerden olan Taribo West, futboldaki başarısını imajına borçlu olanlardan. Kafasının üzerindeki 2 adet tropik Lego ağacı sayesinde rakip golcülerin tüm dikkatını dağıtan Taribo, nice ortaların taçla sonuçlanmasına, nice golcülerin Güiza’ya bağlamasına neden olmuştur. Kült PlayStation serisi Winning Eleven’da bile futbolcuların bedenleri diktörtgenlerden, kafaları küplerden oluşturulurken, hatta top bile tavla zarına benzerken Japon yapımcılar teknolojinin sınırlarını zorlayarak Taribo’nun saçı için aylarını harcamışlardır.

3 – Luis Figo

Luis Figo, tam hafızalarımızdan silinmeye yüz tuttuğu günlerde destansı ceketiyle geri dönüşün kralını yaparak birçoğumuzun ruhsal arınma tekniklerine merak salmasına sebep olmuştu. Ceket konusunun detaylı analizlerine çeşitli kaynaklarda ulaşabileceği için, biz konu başlığımıza uygun olarak saçlarına odaklandık. Yıllar önce Sa Pinto ve Joao Pinto’nun muhabbetine kulak misafiri olan Figo, “Her gününü son gününmüş gibi yaşa” sözlerini uzaktan “Her gününü bir düğünmüş gibi yaşa” şeklinde algılayarak hayatının hatasına imza atmıştır. Hemen telefona sarılan Figo, profesyonel düğün katılımcısı kızlarımızla kontağa geçerek hayatına bol miktarda “bigudi” dahil etmiştir. Sonuç olarak tarzı zaman zaman Serpil Çakmaklı’ya yakınsayan Figo, kimi zaman ise piramit saç modeliyle İlluminati’ye göz kırpmaktadır.

2 – Stephan El Shaarawy

Esasen AC Milan takımı listemizin yarısını oluşturacak kapasitede, ancak Serdar Ortaç tarzı aldığı kaşları ve simetri faciası saçlarıyla gözlerimizi sızım sızım sızlatan El Shaarawy yılanın başı olarak gözüküyor. Kardeş takım olarak Ankara’nın Yeni Sincanspor ekibini seçen Milano ekibi dostluk köprülerini atmakta gecikmedi. İlk olarak Sincan’ın en revaçta mahalle berberini Emanuelson + bir miktar para karşılığı renklerine bağlayan AC Milan, Ankara’dan davet ettikleri pampalarıyla Milano’nun göbeğinde Doğan SLX drift organizasyonları düzenlemeye başladı. Özlerini bulan Milan oyuncuları moral depolayarak Şampiyonlar Ligi’nde Barcelona’yı 2-0′la dize getirmişti.

Ancak ikinci maçta alınan 4-0′lık mağlubiyet sonrası mikrofonlarımızı uzattığımız El Shaarawy yenilgiyi “Kova vurmaktan ciğerimiz soldu” şeklinde özetlerken, muhabir arkadaşımızdan tek dal sigara istemeyi de ihmal etmeyerek bizleri hayattan bir kez daha soğutmayı başarmıştır.

1 – Elyasa Süme

Listemizde bir numara yerli malı, yurdun malı. Yurdumuzdaki apaçi furyasının öncülerinden kabul edilen Elyasa, muhteşem futbol yeteneklerini göz alıcı saç modelleriyle taçlandırmıştır. Gurbetten Milka yerine spektaküler tarzını getiren Elyasa; Samsun, Diyarbakır, Ankara, Gaziantep demeden tertemiz insanlarımızı Batı’nın ahlaksızlığı ile tanıştırmış, Anadolu’nun dört bir yanına apaçilik tohumlarını ekmiştir. Ah be Elyasa diyerek yazımızı noktalıyor, insanları dış görünüşleri ile yargıladığımız kalite kokan başka yazılarımızda görüşmek üzere diyoruz.

Saygılar.