image 00006420 1 lxxikixiq234w GM’in Çevre Bilincine KatkılarıAlternatif enerji kaynaklı motor teknolojileri ile araç güvenlik ve inovasyonunda dünya lideri General Motors, dünyadaki çevre sorunlarının çözümü ve çevreci otomobillerin kullanılması yönündeki çalışmaları ile dikkat çekiyor.

General Motors, çevre bilinci ve sürdürülebilirlik anlayışıyla, enerji maliyetlerini aşağıya çeken içten yanmalı motorları, elektrikli ve hidrojen yakıtlı modelleri ile önümüzdeki 20-30 yıla damgasını vurması bekleniyor.

Son yüzyılda küresel ısınma değerlerinin yükseldiği ve CO2 salımının en yüksek sera gazı olduğu düşünüldüğünde alım fiyatı ekonomik, az yakıt tüketen ve düşük emisyonlu otomobillerin geleceğimiz için önemi artıyor.

Opel Türkiye Filo Ticari Araçlar ve Kullanılmış Araç Satış Md ve Gn. Md. Yrd Ateş Ayberk dünya çevre gününde açıklamalarda bulundu. “ Tüm enerji tüketiminin %15’ ini gerçekleştiren otomotiv sektörünün büyüklüğünü ve etkisini dünya genelinde 900 milyon otomobil ile görebiliriz. 2002’den bu yana temiz-enerji alanında en çok patent alan General Motors’un bir yöneticisi olarak dünya çevre gününde söz almaktan dolayı mutluyum. Çevre kirliliğine neden olan etkenlerin başında fosil yakıtların tüketilmesi sonucunda ortaya çıkan zararlı gazlar oluşturuyor. Bu kapsamda GM olarak sadece çevreci ve ekonomik motorlarıyla değil “Start&Stop” sistemi ve “ecoFLEX” uygulaması olmak üzere yenilikçi teknolojileri otomobil severlere sunuyoruz. Opel modellerinin %40’ı ecoFLEX modellerinden oluşuyor. Bunun yanında “Car of the Year” jürisi tarafından 2012′nin en iyi otomobili seçilen Ampera, hibrid ve orta sınıf dizellerden bile daha düşük kullanım maliyeti ile dikkat çekiyor. Bunun yanından dünyanın operasyonel ilk hidrojen yakıt pilli aracı, yakıt hücresi olan (methanol) kullanılabilir aracı, içten yanmalı motor ve şanzıman seçeneği hafif malzeme kullanımı GM markamızın öncüsü devrimsel nitelikte yeni teknolojilerdir. Opel, Yenilenebilir enerji olan Solar enerji kullanımında otomotiv sektöründe lider. Opel Zaragoza fabrikası bina üstü solar uygulaması (12 MW) ticari kullanımında en büyük bina üstü uygulamasıdır. Türkiye’nin de öncü ve hak ettiği yerini alabilmesi için hükümet ve yerel yönetimlerle çalışmalar sürdürüyoruz. Çevre dostu otomobillerin kullanımı ve çevre bilincinin Türkiye’de de yaygınlaştırılması ve bu konuda ülkemiz dünyanın öncü ülkeleri arasında yer alması için çalışmalarımız devam edecek.” dedi.