Baggio Fiorentina İLAHİ AT KUYRUĞU ROBERTO BAGGIO

Baggio Fiorentina formasıyla…

İtalyanların dünya futboluna kazandırdığı tek şeyin sert ve kapalı savunma anlayışı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Roberto Baggio üstün tekniği,müthiş driblingleri zeka kokan pasları ve öldürücü son vuruşlarıyla sıkıcı İtalyan futbolunun bizlere en önemli hediyesidir. Profesyonel kariyerine Vicenza’da başlayan Baggio,burada sergilediği başarılı performansın ardından henüz 18 yaşında kendini bir anda Fiorentina’da bulur.

Juventus,Floransa Meydan Savaşı ve FIFA 93 Yılın Oyuncusu

1985-1990 yılları arasında mor menekşelerde geçirdiği 5 yıl onun bir Floransa efsanesi olmasına yetecek,ülkesinin ev sahipliği yaptığı,90 Dünya Kupası’nda açıklanan milli takım kadrosunda kendine yer bulacaktır. 1990 İtalya Dünya Kupası’nda harikalar yaratarak ülkesini dünya 3.lüğüne taşıyan Baggio,turnuva sonrası İtalyan devi Juventus’un yolunu tutucaktı.

Roberto Baggio Juventus İLAHİ AT KUYRUĞU ROBERTO BAGGIO

FIFA 93 Yılın Oyuncusu

Kahramanlarından ayrılmak istemeyen Fiorentina taraftarları,Baggio’nun satışını protesto ettiği olaylarda Floransa’yı birbirne katmışlardır,çıkan olaylarda 50 kişi yaralanmıştır. Juventus’un Fiorentina’ya ödediği 10 milyon dolarlık bonservis bedeli Baggio’yu dönemin en pahalı oyuncusu yapacaktır. Juve’yle geçirdiği başarılı sezonlardan birinde 1993 yılında takımıyla beraber Uefa Kupası’na uzanmış aynı yıl FIFA tarafından ‘Yılın Futbolcusu’ ödülüne layık görülmüştür.

94 Dünya Kupası ve Meşhur Penaltı

Baggio için ise kendini kanıtlaması için asıl test 1994 ABD’de düzenlenen Dünya Kupası olacaktır. Turnuva alışıldığı üzere iyi başlayamayan İtalya defansif,sağlamcı oyun anlayışıyla seyircileri bayarken,Baggio da grup maçlarında gol kaydedemeyerek hayal kırıklığı yaratır. Güç bela 2.tura çıkan İtalya’nın rakibi Okocha,Amokach,Uche,Yekini’li kadrosuyla turnuvanın süpriz ekibi Nijerya olur. Uzun süre oyunu 1-0 önde götüren Afrika ekibi,88. dakikada çok eleştirilen Baggio’nun golüne engel olamamış,uzatmalara giden maçta Baggio bir gol daha kaydederek ülkesini çeyrek finale taşımıştır. İtalya’nın çeyrek finaldeki rakibi ise İspanya’dır. Uzun süre 1-1′e kitlenen maç uzamalara gider derken 88′de sahneye çıkan Baggio,İspanya kalecisi Zubizaretta’yı  mağlup ederek,İtalyanları yarı finale çıkaran gole imzasını atmıştır.

baggio roberto1994 İLAHİ AT KUYRUĞU ROBERTO BAGGIO

Yarı finalde bir önceki turda Almanya’yı eleyen Bulgaristan’la eşleşen İtalya’nın imdadına gene Baggio yetişip rakip filelere bıraktığı 2 golle,sıkıcı İtalyanları finale kadar adeta tek başına taşımıştır. Zorlu anlarda attığı gollerle İtalyanları sokaklara döken,bu at kuruklu 10 numara,ülkesinde ‘Il Divin Codino’ yani ‘İlahi At Kuyruğu’ olarak anılmaya başlamıştır. Finalde favori Brezilya’nın karşısına çıkan İtalya,sıkı savunmasıyla sambacıları durdurup,oyunu 0-0′a kitlemişlerdir. Seri penaltı atışlarında topun başına geçen Baggio,tüm İtalyanları göz yaşlarına boğarak topu auta dikmiştir. Kaçan bu penaltı daha sonra,iyi oyuncular da penaltı kaçırır geyiklerine hatta reklam filmlerine bile konu olacaktır. O an hala Dünya Kupaları tarihinin en dramatik anı olarak kabul edilmektedir.

Yıkılmadım Ayaktayım17 İLAHİ AT KUYRUĞU ROBERTO BAGGIO

Bu penaltıdan sonra geçirdiği buhranı çabuk atlatan Baggio 95 yılında Juventus’u tekrar İtalya şampiyonluğuna taşır. Hala dönemin en parlak oyuncusu olan Baggio,sergilediği performans ve imajıyla İtalyan futbolunun en çok arzulanan nesnesi olmaya devam etti. Ac Milan başkanı Berlusconi’nin büyük çabaları sonrasında Baggio bu kez Milano’nun yolunu tuttu. Geldiği ilk sezon A.C Milan’ı da şampiyonluğa taşıyarak farklı iki takımda üst üste şampiyonluk kazanan ilk oyuncu ünvanına eriştikten sonra 97′de takımdan ayrılan Baggio,Seri A’nın orta sıra takımı Bologna’ya ardından da diğer Milano devi Inter Milan’a transfer olur. İtalya’nın 98 Dünya Kupası kadrosuna seçilen Baggio,turnuvanın ilk maçında Şili karşısında 2-1 geriye düşen takımının kurtarıcısı olarak sahaya sürülür. Maçın sonlarına doğru kazanılan penaltı atışında müthiş bir cesaret örneği göstererek topun başına geçer,Şilili oyuncuların Baggio’nun kötü anılarını hatırlatma çabalarına karşı,Baggio bunlara kulağını tıkayarak,hem ülkesini yenilgiden kurtarır hem de penaltı fobisini bu şekilde tarihe gömer. Baggio ayrıca attığı bu golle üst üste 3 Dünya Kupası’nda gol atan tek  İtalyan oyuncu ünvanını almıştır.

İtalya’da bir Budist

Kariyerinin son demlerinde Brescia formasını giyen Baggio,saçına sakalına ak düşmesine rağmen burada attığı ve attırdığı gollerle takımı kümede tutmayı başarmış futbol hayatına bu kulüpte noktayı koymuştur. İlahi At Kuyruk sadece oynadığı futbolla değil,imajı ve inançlarıyla farklı bir oyuncuydu Roberto Baggio. Koyu katolik bir nüfusa sahip İtalya’da,Budist olduğunu açıklaması ve toplumca bunun kabul görmesi,anlayışla karşılanması onun İtalyanlarca ne kadar sevildiğinin bir göstergesiydi.

roberto baggio brescia zoom İLAHİ AT KUYRUĞU ROBERTO BAGGIO