FHM Puanı

Like  1336 0

Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü bünyesinde faaliyet gösteren Design Lab, birbirinden farklı çalışmalara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Merkezin son tasarım çalışmalarından biri de mouse ya da joystick yerine “insan insana dokunarak oynanan oyun” oldu.

Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü bünyesinde bulunan Design Lab, ses getiren çalışma ve etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Koç Üniversitesi doktora öğrencisi Oğuz Turan Buruk, doktora tezi araştırması kapsamında, herhangi bir araç kullanmadan bilgisayar oyunu oynanabilmesini amaçlayan atölye çalışması düzenledi.

Buruk’un ‘İnsan insana Dokunarak Oyun Tasarlamak’ başlıklı atölye çalışmasına, yazılımcı, illüstratörlerin yanı sıra oyun, 3B, ses ve etkileşim tasarımcılarından oluşan 10 kişilik bir ekip katıldı. Ekip iki gün süren çalışma sonunda, Türkiye’de ilk kez oyunların herhangi bir araç kullanmadan oynanmasını sağlayan tasarım gerçekleştirdi.

Ekip tasarımı oluşturmak amacıyla önce d-Coder ve Worm Hole adlı iki kart oyunu kurguladı. d-Coder adlı oyun, oyuncuların çeşitli dokunma şekilleriyle yardımlaşarak kartlardan çektikleri kodları kırmasından oluşuyor. WormHole adlı oyunda ise yine iki oyuncu çeşitli şekillerde birbirinin elini tutarak, ekranda beliren cisimleri yok etmeye çalışıyor.

Türkiye’de akademik anlamda yapılan oyun geliştirme çalışmalarının nadir örneklerinden birinin ortaya konulduğu Design Lab’daki bir sonraki aşamada, oyunun uygulanacağı ‘DubTouch’ adı verilen çift taraflı ekran düzeneğinin ön prototipi hazırlandı.
Bu ekranın iki yanında oyuncuların birbirlerine dokunabileceği alanlardan oluşan sistem kuruldu. Henüz üretilmemiş olan prototip niteliğindeki tasarımlar için hazırlanan, kart oyununa daha sonra ‘DubTouch’ ortamının sunduğu dijital özellikler eklendi.
48 saat süren çalışma sonunda ekip, her iki oyunu da klavye, mouse ya da joystick gibi araçlar yerine ‘iki insanın birbirine dokunarak’ oynamasını sağlayan düzeneğin tasarımını gerçekleştirmiş oldu.
Oyunlarla ilgili detaylı bilgi için:
Design Lab: http://designlab.ku.edu.tr

Facebook: https://www.facebook.com/events/694155587301453/?fref=ts