Serbest dalış dünya rekortmeni Şahika Ercümen, 23-25 Temmuz tarihleri arasında Kaş Antalya’da, en derine tüpsüz inerek üç farklı kategoride dünya rekoru kırmaya hazırlanıyor.

Sahika Ercumen 2 200x300 Nefesler Şimdiden Tutuldu: Şahika Ercümen’den Tek Seferde Üç Farklı Dünya Rekoru Denemesi...Şahika Ercümen, Garanti Bankası ana sponsorluğu, Lassa ve Anadolu Grubu co sponsorluğunda, paletli, paletsiz ve değişken ağırlık disiplinleri olmak üzere üç farklı kategoride, en derine tüpsüz inerek bayanlar ve erkekler dünya rekorunu geçmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Şahika kendi rekor denemesi sonrasında, bacaklarını Gölcük depreminde kaybetmiş, Türkiye’nin ilk engelli dalış eğitmeni Ufuk Koçak’la birlikte dalarak, Koçak’ın bu dalda rekor kıran ilk engelli sporcu olmasına da tanıklık edecek.

23-25 Temmuz tarihleri arasında Kaş’ta üç farklı kategoride tüpsüz dalarak, dünya rekor denemesi yapacak olan Şahika Ercümen için nefesler şimdiden tutuldu.

Şahika Ercümen Hakkında;

Profesyonel serbest dalgıç, serbest dalış eğitmeni, beslenme ve diyet uzmanı Şahika Ercümen, 16 Ocak 1985′te Çanakkale’de doğdu. Lise eğitimini Milli Piyango Anadolu Lisesi, Çanakkale’de tamamladı. Ünivesite eğitimini Ankara Başkent Üniversitesi’nde, Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olarak tamamlayan Şahika Ercümen, Başkent Üniversitesi Yüksek Lisans programındaki yüksek lisans eğitimini almaya devam ediyor.

Çocukluğunda yaşadığı astım rahatsızlığı üzerine spora başladıktan sonra su sporlarının bir çok dalında dünya çapında başarılar elde etti. 1998’den beri katıldığı yüzme ve sualtı sporları müsabakalarında, 100’ün üzerinde ulusal ve uluslararası kazandığı madalya, aldığı çeşitli özel ödüller ve kupaların yanı sıra, ulusal rekor ve üç tane de resmi Dünya Rekoru kırdı.

Çeşitli reklam, sinema filmleri ve sosyal sorumluluk projelerinde yer alan milli sporcu, engelliler ile dalış, suların korunması ve nesli tehlike altında olan türler ile ilgili sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor. Ayrıca televizyon programı ve organizasyonlarda sunuculuk yapmasının yanı sıra doğru nefeslenme, başarı, motivaston gibi konularda da seminerler veriyor.

 

Başarıları;

2002: Yılın Sporcusu Ödülü Canakkale/Türkiye

2003: 400 ve 800 metre Türkiye paletli yüzme şampiyonu

Türkiye Şampiyonu, Sualtı Navigasyonu

Türkiye Şampiyonu, Serbest Dalış Takımı ile

2004: Türkiye Şampiyonu, Serbest Dalış Takımı ile

2005: Türkiye Şampiyonu, Serbest Dalış Takımı ile

2006: Türkiye Şampiyonu, Sualtı Hokeyi Takımı ile

Türkiye Rekoru Serbest Dalış, İspanya/ Tenerife

2007: Serbest dalış Türkiye Rekoru ve Türkiye Şampiyonluğu

Türkiye Şampiyonu, Sualtı Hokeyi Takımı ile

2008: Türkiye Şampiyonu, Serbest Dalış Takımı ile

Avrupa Üçüncüsü, Sualtı Hokeyi Milli Takımı ile İstanbul/ Türkiye

2009: Türkiye Şampiyonu, Serbest Dalış

2010: Türkiye Rekoru ve Dünya Rekoru’na en yakın derece ( -65 metre)

2011: Dünya Rekoru&Guinness Rekorlar Kitabı, Serbest Dalış 110 metre Buz Altı Yatay Dalış Weissensee/ Avusturya

2011: Sabit ağırlık dikey dalış 70 metre Dünya Rekoru/ Mısır

2011: Sabit ağırlık paletsiz 60 metre Dünya Rekoru/ Mısır

2013: Dünya Rekoru, değişken ağırlıklı paletsiz 61 metre. Van Gölü