Başlamadan önce Türkiye’de Peugeot 205 gti denince söylenen sözleri hatırlayalım;

“Dört Tekerlekki Tabut”

“Uçan Tabut”

“Otoban Faresi”

Bu sözlerden bir tanesini muhakkak duymuşsunuzdur. Tabi ki bu söylenen sözler Peugeot 205 gti’ın madalyalı bir efsane olduğunu, çıktığı dönemde Türk gencinin yüreğini yaktığını ve ortalığı nasılda salladığı gerçeğini değiştirmez. Bu kadar basit !

Bu araç ilk çıktığı dönemde küçük otomobil konseptinde çığır açmış, bizleri düşük maliyetli hızlı otomobil kavramıyla tanıştırmıştı. Fazla laf cambazlığına gerek yok. O yüzden bu otomobile Efsane dememiz yeterli.

peugeot 205 gti 19 02 PEUGEOT 205 GTI EFSANESİ

Tasarımı oldukça başarılıydı, O dönem piyasaya sürülen diğer küçük otomobiller market arabası gibi plastik parçalarla doluydu. Aksine Peugeot’nun temelleri sağlam zemine oturuyordu.

Yandan bakıldığında bir tuzluğu andıran tekerlekler bu güne kadar bir otomobile konulmuş belkide en güzel jantlardır.  Hatchback otomobiller baz alındığında 205 gti’dan daha güzel bir model gelmemiştir. GTI’ ne kadar asabi bir duruş sergilerse, bizde o kadar büyülenirdik.

Sesini duymakta çok hoştu. Küçük 1,6 litre motor yüksek devirlere çıkmaktan korkmayan , 115 bg sınırlarını zorlayan  bir canavar. Toplam ağırlığı 885 kg olan otomobil sıfırdan 100′e 8,7 saniyede çıkıyor.

Arkadan Kopma;

Eğer arkadan kopmanın ne demek olduğunu ve nasıl yapıldığını bilmiyorsanız kısaca anlatalım. Arkadan kopma ; arkadan itişli otomobillerin hızlı girilen virajlarda arka tekerleklerin tutuşu kaybetmesiyle arka tarafın önü geçmesi durumudur. Sözgelimi; ideal nötral koşullarda kendi çevresinde 60 derece dönerek bir viraj alması gereken aracın, arka ucunun dışarı doğru ötelenmesiyle kendi çevresinde 60 dereceden fazla dönerek yoldan çıkması durumudur. Biz buna isterseniz namı değer Drift deyip geçelim.

Arkadan kopmayı mutlaka 205 gti ile denemeniz gerekiyor. Direksiyonun sertçe kırılmasıyla araç arkadan kayarak virajı almanıza yardım eder ve  tekrar direksiyon yardımıyla  aracı sabitlemeyi başarırsınız.  Çok başarılı olmasanız dahi küçük direksiyonu sayesinde aracı yolda tutmayı başarabilirsiniz.