Yazı: Berk İybar

10 – Sınırsız “Gezi”

İktidara geldiğinizde bir anda gezi olanaklarınız sınırsızlaşır. Ülkenin içinde bulunduğu zor zamanlara aldırış etmeden Fas’a, Tunus’a gezi düzenleyebilirsiniz. Çok soran olursa da “Ekonomideki ivmeyi konuşacağız,” deyip kesip atarsınız. Nasılsa birileri alkışlamaya hazırdır.

9 – Çılgın Konuşmalar Düzenlemek

Düşünün Kazlıçeşme’de bir konuşma yapıyorsunuz ve giriş bölümünde “Angola, Kuala Lumpur sizleri de selamlıyorum,” diyebilirsiniz. Kimse size “Güzel dedin, hoş dedin, ama ne alaka?” demez.

8 – Basın Kontrolü

Basın özgürdür. Elbette bu doğru. Ancak basının özgürlüğü sizin emellerinizle çakışmayacak şekilde var olabilir. İstediğiniz haberleri baskıya girmeden birkaç saat önce basına verip sonra televizyon ve gazetelerde görmek ya da görememek büyük bir keyif olsa gerek. Denemesi bedava. Yeter ki iktidar olun!

7 – Sorulara Başka Yerden Cevap Vermek

Aslında politikacıların için geçerli bir madde. Politikacı dediğin soruları bambaşka yerlerden cevaplar. Ancak iktidar olduğunuzda ısrarcı soruların arkası kesilir. Bir anda kendi monologunuz için istediğiniz konuşmayı yapar durursunuz. O yüzden “İki ayyaş kimdi?” sorusunun cevabını reklamlardan sonra verebilirsiniz.

6 – Cinsel Meseleleri Tayin Etmek

Normal şartlar altında bir ailenin kaç çocuk yapması gerektiğini söyler, kürtaj haklarını kurcalayıcı fikirler ortaya atarsanız namusunu koruyan gözü dönmüş bir külhanbeyi tarafından sopayı yersiniz. Ancak iktidar olduğunda bu tarz konularda tek yetkili ağız olma hakkına sahip olursunuz.

5 – Kendi Modanı Yaratmak

Evet, itiraf ediyoruz maddeleri bulmakta zorlanıyoruz. Aslında özel dikim takım elbise ve moda deyince akla gelen isimlerin başında Fatih Terim geliyordu. Ancak politikacılar özellikle THY falan derken modanın şekillenmesinde öncü rol oynuyorlar.

4 – Matematik Alanında Rakamlarla Serbest Oynamak

Şu kadar metrekareye bu kadar ağaç diktik, dış borçtaki vergiyi sıfır nokta bilmem kaç sıfır azalttık türünden sayıları dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. %10 baraj nedeniyle oyların üçte birinin sayılmadığı bir ülkede fifty, fifty paylaşıma gidebilirsiniz.

3 – Gömlek Değiştirmek

Eski söylemleriniz, görüşleriniz, fotoğraf çektirdiğiniz acayip adamlar… Hepsini bir kenara atın! İktidara geldiğinizde artık tek bir kalemle tüm geçmişinizi silebilirsiniz. “Gömleğimi değiştirdim” diyerek tüm yükten kurtulabilirsiniz. Bir de fenerli eski futbolcu Müjdat, gömlek işine girmişti. Ne oldu tutmadı mı o iş?

2 – Obama ile Lez Zeppelin Konseri izlemek

Henüz bizden bir politikacının Led Zeppelin izlediğini düşünmüyoruz ancak o tarz bir konser isteyenler zaten sıklıkla ziyaret ettikleri Obama ile Led Zeppelin’i dinleyebilirler. Geçtiğimiz aylarda gelmiş geçmiş en iyi grup ödülünü alan Led Zeppelin’in şarkılarını ezbere okuyan Obama’nın yanında bizimkiler “Mavi mavi masmavi” diyerek Hülya Avşar’la mühim meseleler tartışabilir.

1 – Sınırlı Yabancı Dil İle Tarih Yazmak

Evet, yıllarca dil eğitimi almış olabilirsiniz ama sadece bir politikacı olduğunuz zaman o dilin hakkını tam olarak verebilirsiniz. İleri seviye siyaset dilinizi kullanıp “One minute!” diyerek mazlum coğrafyaların umudu olabilir, ezeli rakiplerinize ders verebilir ve küresel bir dalgalanmanın baş mimarına dönüşebilirsiniz. Tabii biri size önce “Şov bitti,” demezse.