Klarnet virtüözü Ecesu Sertesen, Dünya Klarnet Birliği VIP sanatçılar listesine kabul edildi.

fhm türkiye ecesu sertesen 160x300 Sertesen Dünya Klarnet Birliği VIP listesindeKlarnet sanatçısı Ecesu Sertesen, Dünya Klarnet Birliği (World Clarinet Alliance) VIP sanatçılar listesine alındı. Ecesu Sertesen, 1987 yılında İstanbul’da doğdu. Klarnet eğitimine 1998 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Feza Çetin ile başladı. 10 yıl boyunca okul orkestrasında ve diğer senfoni orkestralarında görev yapmıştı.

Dünyaca ünlü klarnetçi Chen Halevi’nin, Cem Mansur’un referansı ile 2003, 2004 ve 2005 yıllarında masterclass’larına aktif olarak katıldı. Ekim 2005 tarihinde Akbank Sanat Merkezi’nde Katharina Weber, Erika Radermacher, Elefteria Askitoğlu ve Pierre Marietan tarafından düzenlenen doğaçlamaya yönelik workshoplara ve ardından verilen John Cage çalışmalarının içeriğinde yer aldığı iki konsere aktif olarak katıldı.

Kasım 2005 tarihinde Bulgaristan’da, Lubomir Pipkov Ulusal Müzik Okulu tarafından düzenlenen “II. Uluslararası Genç Virtüözler Yarışması”nda 3. oldu.

2006 yılında klarnetçi Arthur Campbell’ın modern klarnet repertuvarı ve besteleme teknikleri üzerine bir masterclass’ına katıldı.

EN İYİ KLARNETÇİLERLE ÇALIŞTI
Mayıs 2006 tarihinde Romanya’da Jeunesses Musicales Organizasyonu’nun yarışmasına katıldı. Yarışma süresince iki masterclass’ta aktif olarak yer aldı. Vlad Weverbergh ile Schumann, Petko Radev ve Cosmas Papadoupoulos’la C. Debussy çalıştı.

İstanbul konseri öncesi 2007′de dünyanın en iyi klarnetçilerinden Sabine Meyer ve Reiner Wehle ile özel olarak çalıştı.

Haziran 2008′de Almanya’nın Lübeck şehrinde, Lübeck Musik Hochschule’nin sınavlarında en yüksek puanı aldı; Sabine Meyer ve Reiner Wehle ile uzun bir süre çalıştı.

BRÜKSEL KRALİYET AKADEMİSİ’NDEN DAVET
2008 Ankara Müzik Festivali kapsamında dünyanın en iyi klarnetçilerinden biri olan Ronald Van Spaendonck ile yaptığı özel çalışma sonrası çok büyük övgüler aldı ve Brüksel Kraliyet Akademisi Konservatuvarı’na davet edildi.

2008 Mayıs ayında İTÜ – Musfata Kemal Amfisi’nde A. Copland’ın Klarnet Konçertosu’nu başarıyla seslendirdi.

Haziran 2008′de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan yüksek derece ile mezun oldu.

2008 Eylül ayında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin açmış olduğu kadro sınavını kazanarak kurumun orkestrasında klarnet sanatçısı olarak çalışmaya başladı.

Akademi Klarnet Ensemble oda müziği grubunun bir üyesi olarak birçok konserlerde yer aldı.

Şu an hala çalışmalarını İstanbul Devlet Opera ve Bale Orkestrası Klarnet Grup Şefi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Klarinet Sanat Dalı Öğretim Görevlisi Feza Çetin ile sürdürüyor.

Klarnet virtüözü Ecesu Sertesen; Feza Çetin, Sezgin Unan, Ufuk Atar ile birlikte 2006 yılında kurulan Akademi Klarnet Ensemble grubunun üyesi.