SOSYAL MEDYAYI HALA İNTERNET ÜZERİNDE KENDİNİZİ İFADE EDEBİLECEĞİNİZ MASUM BİR PAYLAŞIM PLATFORMU OLARAK MI GÖRÜYORSUNUZ ? O ZAMAN BU YAZIYI İYİ OKUYUN.

Sosyal medya üzerinde dedektifler kol geziyor. Onlar kim mi ? Belki patronunuz, belkide sevgiliniz. Masum bir paylaşımınız ya da ufak bir “tweet”iniz onlar için çok şey anlatıyor olabilir.

Artık hemen herkesin bir sosyal medya hesabı var. Facebook ve Twitter gibi popüler platformlar, Linkedin ve Bing gibi iş içerikli portallar, Youtube ve Vimeo gibi video içerikli siteler ve daha fazlası. Çeşitli farklarına karşın hepsinin ortak özelliği kişisel özelliklerinizin bir kısmını barındırıyor olmaları. Hakkınızda o kadar çok bilgi barındırıyorlar ki artık sizin nasıl bir insan olduğunuza karar verecek olanlar için, oldukça önemli referans kaynakları haline gelmeye başladılar. Dolayısıyla iş verene gönderdiğiniz bir cv, sevgilinize hayatınız hakkında anlattıklarınızın pek geçerliliği yok. İş verene son derece uyumlu bir çalışan olduğunuzu söyleyebilirsiniz, oysa fecebook hesabınızdaki “beğenileri” kısmında yer alan anarşist kitaplar, ya da tuttuğunuz takım hakkında profilinizde paylaştığınız fanatikçe sözler kuşku uyandırıcıdır.

CV’niz önceki işleriniz hakkında uzun ve dolu dolu bir kariyerden bahsediyorken, twitter hesabınızda o pembe tabloya yakışmayacak “uff saat altı olsa da şu cehennemden kurtulsam” türünde mesajlar vardır. Sevgilinize bu gün eve kapanıp ofisten getirdiğiniz işlerle meşgul olacağınızı söyleyebilirsiniz ancak Forsquare sizi çoktan bir barda yada bir kafede etiketledi.

Örneklerin ucu açık ancak kesin olan şu ki artık hesap vermeniz gereken birileri varsa sosyal medya hesaplarınıza fazlasıyla dikkat etmeniz gerekiyor.
secretcv.com hayatımızı yönlendiren çağın fenomeni sosyal medyayı, iş hayatı ve insan kaynakları özelinde masaya yatırmış. 15800 aday ve 235 firma ile yapılan araştırmada, hem bireysel kullanımlarda online itibar yönetimiyle, hem de firmaların işe alım süreçlerinde sosyal medya enstrümanını nasıl konumlandırdıklarıyla ilgili bilgilere ulaşmışlar. rakamlar oldukça sıra dışı: Firmaların %58′i işe alacağı kişinin sosyal medya hesaplarını inceliyor. En çok izledikleri sosyal medya hesapları ise %45 ile Facebook, %35 ile Twitter, %15 ile Linkedin. Firmalar işe alacağı kişilerin sosyal medya hesaplarını incelerken en çok adayın sosyal medyada kullandığı dile ve yayınladığı içeriğe bakıyor (%35). Adayın beğendiği sayfalar (%23), Profil fotoğrafının güncel ve gerçekçi olması (%18) ve ortak arkadaşların olup olmaması (%12) dikkat ettikleri unsurlar arasında. “Firmalara adayların hangi paylaşımları sizde olumlu etki uyandırıyor” diye sorulduğunda ise %36 ile “Mesleki birikimlerini paylaşması” öne çıkıyor. Adayın özel hayatını gözler önüne sermeden kendisiyle ilgili kısıtlı bilgi ve fotoğraf paylaşması is %28 şle 2. sırada. Genel bilgilerin güncel olması, sivil toplum örgütlerine yardım eden içerik paylaşması ve firmanın sosyal medya sayfalarını beğenmiş olması iş verenin gözlerini kamaştıran bir başka özellik.

Olumsuz etki uyandıran paylaşımların başında ise %29 la şirket ve iş arkadaşları hakkında olumsuz eleştirilerde bulunmak yer alıyor. Şirketin kurumsal kimliğine zarar verecek paylaşımlarda bulunmak %23 ile ikinci sırada yer alırken, üçüncü sırada %20 ile dini inanç ve siyasi görüşü açıkça belli eden paylaşımlar yapılması bulunuyor. Firmalar ayrıca adayların, mesai saati içinde çok sık mesaj ve fotoğraf paylaşmasından ve paylaştığı fotoğraflarda  özel hayatını deşifre etmesinden de rahatsız oluyor.

Cumhuriyet Gazetesi Pazar ekinden Alıntıdır