Hepimiz öyle yada böyle bir finess salonuna kayıt yaptırmışızdır öyle değil mi ?

Bu yazımızda bir çalışma programı, kullanmanız gereken suplementler yada bir diyet listesi hakkında önerilerde bulunmayacağız. Zaten öyle bir yetkinliğimizde yok. Ama yıllardır spor salonlarının tozunu yutmuş biri olarak spor salonunda nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda size hiç bir yerde bulamayacağınız bazı tavsiyeler  verebiliriz.

Gidip koşu bantlarında ter döktüğümüz, ağırlıkların altında can verdiğimiz, tetosteron hormonunun tavan yaptığı o başşak kokulu fitness salonunun aslında bir adabı var. Bu adap kurallarına uyduğunuz taktirde hem kendinize hem de çevrenizdekilere rahatsızlık vermeden çalışabilir, bulunduğunuz ortam içerisinde saygı ve değer kazanabilirsiniz.

HAVLU KULLANIN

Çalışırken mutlaka yanınızda ortalama boyutlarda bir havlu bulundurun yoğun antrenman esnasında bol bol terleyeceksiniz ve terleyen yüzünüzü t-shirtünüze silecek haliniz yok. Ayrıca terinizin sehpahaya yada kullandığınız alete bulaşmaması aynı şekilde başkasından kalan terlerin size bulaşmaması için spor yaparken yanınızda bir havlu bulundurmanız çok önemli.

 ÇALIŞTIĞINIZ AĞIRLIKLARI YERİNE  KOYUN

Spor salonlarında kendini bilmez bazı arkadaşlar aldıkları ağırlıkları yerlerine koymazlar . Sonra başka bir arkadaş gelir diğer arkadaşının çalıştığı yerden alır başka bir yere koyar. Sizde çalışacağınız 20 lik dumbbell’ın birini salonun bir ucunda diğerini öbür ucunda bulmak zorunda kalırsınız.
Bu durum tecrübeli sporcular için küfür gibidir bunu bilin. Siz siz olun çalıştığınız aletleri yerlerine koyun. Sizden sonraki sporcular sıkıntı yaşamasın ve dolaylı yoldan siz…

KULLANDIĞINIZ ALETLERİN SİZE AİT OLMADIĞINI BİLİN

Antrenmanınızı çalışırken biri yanınıza gelip “Acaba kaç setiniz var?” diye sorduğunda bu set set çalışalım anlamına gelir. Yani hanzo gibi “daha üç setim var” derseniz kabalık yapmış olursunuz. Bu tip sorulara “sıra sıra çalışabiliriz” cevabını vermek spor salonunda size bir dost daha kazandıracaktır.

KULAKTAN DOLMA ŞEHİR EFSANELERİYLE İNSANLARI BUNALTMAYIN

“Ben çok iri olmak istemiyorum sadece  plaj vücudu olsun , Usta sen bu vücudu kaç senede yaptın ? Akşamları ne yiyon? Potein tozu kısır yapar mı ?” gibi abuk subuk sorularla kafa ütülemeyin. İnsanlar bu soruları duymaktan artık bıktılar. İnternet diye birşey var adamım, Her türlü bilgi mevcut.

Verdiğimiz tavsiyelere uyduğunuz taktirde spor salonunuzun saygı gören ve sevilen kişisi olma yolunda büyük bir yol katetmiş olacaksınız.  Hadi şimdi spor yapın.