11 Yolu izleyerek stresten uzaklaşıp denge ve sükunete ulaşabilirsiniz.

1) Spor Salonuna Gitmek

Elbette bunu söyleyeceğiz ama gerçekten işe yarıyor.  ‘Kendinize fiziksel olarak iyi bakarsanız ruhsal olarak da iyi bakabilirsiniz’ diyor stres uzmanı Dr.Sheri Jacobson. ‘Çok çalıştığınız zamanlarda spor salonunda bir kaç seans antrenman yapmak,işleri daha da kolaylaştırır’

2) Kaynağa Ulaşın

Evet stresin kaynağına ulaşmak geçekten zor,ancak uzun vadede semptomların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Jacobson ‘Stresle savaşmanın temel yolu,tatmin olmamış ihtiyaçları gidermek için neler yapabileceğinizi keşfetmekten geçer’ diyor.

3) Yürüyüş Yapın

Ne kadar yoğun olursanız olun dışarıya çıkın çünkü temiz hava işinize yarayabilir. Delaware Üniversitesi’ndeki bir araştırma,kısa sürede olsa da dışarı çıkmanın pozitif bir ruh hali sağladığını ortaya koyuyor.

4) Sessizlik

Journal of Psychological Science’a göre yüksek ses,psikolojik stresi artırıyor. Sessiz bir yer bulun ve sizin strese sokan şeylerden uzaklaşın. Yenimahalle tren istasyonu yakınındaki evinizden de taşının.

5) Bahar Temizliği

Elektrik süpürgesinin rahatlatıcı etkileri kanıtlanmamış olabilir ama yaşam alnınızı temizlemek,kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. International Journal of Stress Managment’in araştırmasına göre ; ihtiyacınız olmayan şeylerle dolu bir oda,bilinçaltında stres etkisi yaratıyor.

6) Çikolata Yiyin

Sadece kadınlar için geçerli bir kural değil. American Chemical Society’e göre günde sadece 40 gram çikolata duygusal stresi azaltıyor.

7) Yeni Bir Spor Deneyin

Yeni bir spor veya aktivite denemek,psikologlar tarafından stresi azaltmak için tavsiye ediliyor. Aktivitenin sadece kendisi stresi azaltmıyor,yeni engellerle karşılaşıp onları aşabilmek,stresi azaltan bir diğer etken.

8) Küçük Atıştırmalar

Yüksek seviyede stresten şikayetçiyseniz,vücudunuz yüksek oranda serbest radikal barındıryor demektir ki bu durum hastalığa davetiye çıkarır. Bu nedenle antioksidanlar açısından zengin kuru dut,kuru üzüm,fındık,fıstık gibi yemişleri tercih edin.

9) Arkadaşınızla Buluşun

Jacobson ‘Stresli olduğunuzda arkadaşlarınızla takılmak istemeyebilirsiniz,ancak arkadaşlar ve aile,bu konuda çok yardımcı olabilir’ diyor. Journal of  Psychosomatic Medicine  kız arkadaşların erkekler üzerinde,erkek arkadaşlara oranla stresi daha fazla azalttığı gözleniyor.

10) Kafeini Kesin

Yoğun bir iş gününde odaklanmak ve enerji için kahve içmek yardımcı olabilir ama Journal of Pharmacology Biochemistry and Behaviour’a göre aşırı kafein kortisol ve adrenalin salgılanmasına neden olur ki bunlar psikolojik stresi arttır.

11) Bir Doktora Danışın

Hiçbir şey hayatınızdaki stres kaynağına ulaşmak için fayda sağlamıyorsa,bir doktora danışın.