Marriott Otel, Palestra Fitness ve Spa baş eğitmeni Ertan Aydoğdu ile belimizi doğrultuyoruz!

Yazı: Berk İybar

Hayat belinizi bükecek kadar yük bindiriyor. Maddi, manevi, ruhani fark etmez… Evet, o yükler şahsen benim de belimde bir fıtığa neden olmuş durumda. Peki ya tedavi? İşte tam da bu noktada ağrıların giderilmesi amacıyla fizik tedavi uzmanımla birlikte paralel bir çalışma yürüttüğümüz Ertan Aydoğdu beni ve dolayısıyla FHM’i pilatesle tanıştırmış durumda. Çalışmalarımıza daha sonraki aylarda yer vereceğiz. Bugün Ertan Aydoğdu’yu tanıyarak başlayalım.

Atletizmden pilatese varan uzun yolculuğunuzdan bahseder misiniz?

Yaklaşık 20 yıllık atletizm kariyeri olan profesyonel bir sporcuyum. 1991 – 2012 yılları arasında hem Galatasaray’da hem milli takım düzeyinde 110 metre ve 400 metre engellide yarıştım.  Küçüklerde, yıldızlarda ve büyüklerde açıkçası sayısını hatırlamadığım kadar madalya kazandım. Bununla birlikte lisans eğitimimi İstanbul Üniversitesi antropoloji bölümünde tamamladım. Sonra da Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu ana branşı ve sağlık bilimleri enstitüsün spor sağlığı ana bilim dalından mezun oldum. Yaklaşık 13 yıldır fitness sektöründe çalışıyorum. Son 5 yıldır da pilates eğitmenliği yapıyorum. Sağlık sorunları yaşayan kişileri normal yaşamlarına döndürmek için bu süre içinde çeşitli çalışmalar yaptım. Özellikle spor sağlığındaki yüksek lisansımdan sonra çeşitli vakalara eğildim. Beyin kanaması, ilerleyen yaş sorunları, kısmi felç gibi vakalarda 100 metre koşu yapacak kadar başarı elde ettik.

Siz zaten vakaları seviyorsunuz. İlginizi çekmesinin ayrı bir nedeni var mı?

İnsanın aklına ne varsa genellikle davranışları da öyle oluyor. Dediğiniz gibi ben kasıtlı seçiyorum çünkü 6 yaşıma kadar doğuştan gelen bağırsak sorunum nedeniyle hayatım hastanelerde onlarca ameliyatla geçti. Çalıştığım insanları kendim gibi görüyorum ve onların tekrar hareket kazanmasıyla dünyanın en mutlu insanı oluyorum diyebilirim.fhmtürkiye pilates berk iybar Türk Erkeği pilatesi keşfetmeli!

“Gördüğünüz duyduğunu aklından geçirip kalbinden süzmeden dile getirme ve denemeden öğretme” Bu sözün arkasında yaşadıklarınızın etkisi var mı?

Var tabii. Spor bilimleri gelişmekte ve insan bedenini ne kadar bildiğimiz tartışılır. Geliştirilen metotlar birçok sağlık sorununu daha kısa sürede daha yüksek başarıyla çözüyor. Metotları geliştiren insanların büyük çoğunluğu kendi yaşamlarında karşılaştıkları sıkıntılardan sonra çözüm yolları aradığını görüyoruz. Ben de 2012 yılında ciddi bir fıtık nedeniyle cerrahi bir müdahale geçirdim. Bu olaydan sonra rol modeli olarak gördüğüm Joseph Hubert Pilates’in neyi vermek istediğini bizzat deneyimleyerek özümsedim. Bir sağlık sorununu siz kendiniz yaşamamış ve çözümleri üzerinizde denemeden önce onun tedavi protokolüne bence hakim olamazsınız.

Spor bilimleri gelişiyor dediniz. Bir taraftan da temel spor hataları keşfediliyor. Sizin kesinlikle karşı durduğunuz hareketler var mı?

Son 10 yıl içerisinde body building’de literatüden kaldırdığımız hareketler var. Örneğin squat dediğimiz boyna ve omuzlar üzerine kilo alarak çökme hareketi, öne eğilip kilo kaldırma hareketi olarak bildiğimiz deadlift ya da omuz pres gibi hareketlerin tamamı kalkmış durumda. Omurgayı zorlayan bu hareketler çok ciddi bel kayması ve cerrahi müdahale gerektiren sonuçlara neden oluyor. Pilates de bununla ilişkili zaten. Kaldırılan hareketler ve onların açtığı zararları pilates dolduruyor.

Bu bağlamda pilates üzerine de kötü hikayeler duyuyoruz. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Pilates çok sağlıklı bir egzersiz. Ancak ciddi bir sorun olduğunda bu kadar sağlıklı olarak bilinen bir dalda sorun yaşanması dikkat çekiyor. Yoksa istatistiksel olarak pilates üzerine yaşanan kötü deneyimlerin diğer salon spor dallarından oranları aynıdır. Ancak şunu da söylemek gerekiyor. Pilates hızla yayılıyor ve çok ciddi ekonomik bir ranta dönüşmüş durumda. Sertifikası bulunmayan spor akademisi mezun olmayan kişilerin eğitim verdiğini biliyoruz. Bu da sağlıksız sonuçlara neden oluyor.

Peki pilates eğitmenini nasıl seçeceğiz?

Bir spor eğitmeni spor alanında eğitimini tamamlamış olmalıdır. Tabii tek başına bu yeterli değildir. Sertifikaların da olması gerek. Ancak pilates sertifikası da çok güvenilir değil çünkü dışarıdan alınabiliyor. Bunların dışında başlamayı düşünen kişiler bilgi sahibi olup konu üzerinde makale okumalılar. Eğitim veren kişiyle yüz yüze tanışıp deneme dersine girsinler. Hatta birkaç farklı noktada farklı eğitmenlerle deneme yapsınlar. İyi bir pilates eğitmeni ise kendi pilates yapıyordur, yüksek ihtimalle atletik özelliklere sahiptir. Omurga stabilizasyonu ve güvenlik konusunda çok titizdir. Dikkatini kulağını ve gözünü sizden ayırmıyordu. Hareketin ayrıntılarını net bir şekilde anlatabiliyor olmalıdır. Örneğin biz Marriott Otel’de Palestra tesislerinde aldığımız eğitmenleri çok ciddi insan kaynakları testinden geçiriyoruz. Bu tarz kurumsal hizmet veren yerlerle bu alanda başarıyla çalışan merkezler var.

Sağlık sorunu olmayan bir erkek için pilates ne ifade eder? Genelde pilatesin ev kadınlarıyla özdeşleşmiş bir imajı var.

Egzersiz yapacaksınız bence pilates yapmalısınız. Popüler kültür içerisinde pilates topla yerde yapılan bir spor olarak algılanır. Bu pilatesin bir koludur, farklı etkiler için kullanılır. Ancak profesyonel olarak biz pilates uzmanları reformer olarak bilinen aletli pilatesi esas alırız. Bu aletlerin dayandığı temel, kalibrasyonlu yay sistemidir. Aletler, vücudu değiştirilebilen dirençler altında bırakır. Teknik olarak omurgayı koruyan temel bir disiplinle kasları geliştirirsiniz. Yağ oranı tespit edilemeyecek kadar az olan eski bir profesyonel sporcu olarak şunu söyleyebilirim ki 140′la benchpress yapan bedenimde pilatesten sonra hiçbir kas kaybı yaşamadım. İyi hazırlanmış bir pilates egzersiz sistemiyle hedeflenen fitlik yakalanır. Tabii burada body building’den bahsetmiyorum. Benim dediğim genel olarak talep edilen yağsız, kasları çizik çizik belli olan erkek tipine kavuşabilirsiniz. Net olarak ifade edebilirim ki pilates beklentinin çok üzerinde performans hedefleri tutturabiliyor. Dolayısıyla Türk erkeğinin artık pilatesi keşfetmesi gerekli.

Son olarak bir öğrenciniz olarak beni nasıl değerlendiriyorsunuz? (Gülüşmeler)

Öncelikle iyi bir medyacısınız. Yeri geliyor günde 16 saat ders veriyorum ve çok farklı insanlarla çalışıyorum. Bu çerçevede bakıldığında “Antrenman saati bitsin de gideyim” dediğim profilden değilsin çünkü çok eğleniyorum. Bu benim işim ve işim içerisinde eğlenmek istiyorum. Fiziksel kabiliyet ve spor geçmişiniz hareketleri başarıyla yapmanızı sağlıyor. Çabuk öğrendiğiniz için yeni şeyler yapabiliyoruz. Dolayısıyla bu konudaki ilk 5 öğrencim içinde olduğunu söyleyebilirim.