Yeni vokalle enerji takviyesi yapan Kargo’dan Rock’ın çetrefilli yollarında geçen bir devam albümü hikayesi!

Röportaj: Berk İybar

Kargo denince çekirdek kadro Selim Öztürk ve Burak Karataş geliyor. Şimdi onların yanına genç vokal Ozan Anlaş eklendi ve ortaya Gelecekle Randevum var isimli albüm çıktı. Bize de sorular sorup hikayeyi onların dilinden öğrenip aktarmak kaldı.

IMG 0683 fi Yeni vokalle enerji takviyesi yapan Kargodan Rockın çetrefilli yollarında geçen bir devam albümü hikayesi!

Şarkıların birinde dikkatimi çeken bir sözle başlamak istiyorum. “Seni anlatan kitapları okuyorum” Kadınları çözmek için gerçekten her erkek bu tarz kaynaklar başvuruyor mu?

Selim: Kadınları hayatımızın orta noktası. Onları anlamak çok zor. “50 Yıldır evliyim daha karımı tanıyamadım” diyen müzisyen bir arkadaşın var mesela. Gerçi o dizenin şöyle bir anlamı vardı benim için: Her kitapta seni buluyorum, her karakterle seni özdeşleştiriyorum. Tabii öyle yazıldı diye başka bir anlamı yok değil.

O zaman “Her başarılı albümün arkasında bir kadın vardır” diyebilir miyiz?

Selim: Yani erkeğin arkasında zaten her zaman bir kadın olur. (Gülüyor)

Ozan: Tabii grup müziği olduğu için albümde çok fazla kadının emeği geçtiğini söyleyebiliriz. (Gülüşmeler)

Burak: Şarkılardan aşktan beslendiğimiz için mutlaka kadınlar oluyor.

“İyi bak kendine” diyorsunuz. Bu sözü söyleyen terk eden taraf mı terk edilen mi? Bana biraz ironik geldi…

Selim: Bir filmden esinlenerek geliştirdiğim bir şarkıydı. Bir ayrılık şarkısı. Son söz ve bir veda şarkısı. Bence o sözden sonra pek bir şey söylenmez.

Peki, o sözden sonra arkadaş kalmak?

Selim: Acı eşiğiyle orantılı bir şey bence. Acı eşiğini yüksekse arkadaş kalabilirsiniz.

Bu tarz acıları sanki daha az çekiyoruz. Ne değişti?

Ozan: Eskiden daha çok tahammül ediyorduk birbirimize. Artık bir şeylere ulaşmak çok kolay. Tabii bu dediğim daha çok kentli yaşam altında incelenen insanları içeriyor. Tabii insan eninde sonunda tutunacak bir şeyler arıyor. Oradan oraya zıplayan bir erkek ile daha kalıcı şeyler arayan kentli erkeğin çıkmazları diyebiliriz.

Burak: Teknolojik gelişmelerle beraber artık 24 saat ulaşılabilir durumdasınız. İnsanlar sosyalleşiyormuş gibi gözüküp tembelleşiyor ve tüketim artıyor. Genel olarak kalite de düşüyor. 10 şarkılık bir albümü tanıtmanız mümkün değil. Single’lık vaktiniz var. Plak şirketi diğer 7 şarkıyı kimse dinlemeyecek diyor.

Selim: 1800′lerin kitaplarında yaşanılan aşkları düşünün mesela. Senede bir gün görüşmek bile aşkı tetikleyebiliyormuş. Şimdi aşk çok yakınınızda. Bu kadar içinde olunca da farkına varamayabiliyorsunuz.

Albümdeki düetlerinizi başarılı buldum. Sanki anlattığınız bu yüzeyselleşen duygulara bir de kadın sesi aramış gibisiniz.

Selim: Bire bir yaşanmış aşk hikayeleri olduğu için düette şarkıları belli bir cinsiyete ait göstermek istemedik. Yani bu şarkılar kadından erkeğe ve erkekten kadına rahatlıkla söylenebilir.

Ozan: Düetler seslendirecek kişiler üzerinde gerçekten çok uzun zaman düşündük. Düeti söyleyecek kişi şarkıyı da ileri taşımalıydı.

Burak: Bir şarkıyı iki kişi söylesin diye kaygımız yoktu. Duyguyu en samimi şekilde vermek istedik.

IMG 0284 fi Yeni vokalle enerji takviyesi yapan Kargodan Rockın çetrefilli yollarında geçen bir devam albümü hikayesi!

Tüm bu araştırma geliştirme süreci ne kadar sürdü peki? Başka bir tabirle albüm tamamlama süreci…

Selim: Yaklaşık uzun dönem askerlik kadar diyebilirim. (Gülüyor) Albümü 15 ay civarında tamamladık. Sonra Ozan gruba katıldı.

Ozan’dan sonra acaba Kargo değil de başka bir şey yapalım diye düşündünüz mü?

Burak: Birçok şey düşündük tabii. 16 sene emek verdiğimiz bir şeydi Kargo. Selim’le bundan vazgeçmek istemedik. Devam edebileceğimizi düşündük.

Eski dinleyiciler yeni Kargo’yu beğenmezse diye kaygılandınız mı?

Burak: Çok genel olarak şöyle özetlenebilir bu durum. Başarılı olursanız, yaptığınız iş iyiyse sorun çıkmayacaktır.

Selim: Üç sene önce Mirkelam – Kargo konserleri veriyorduk. O ortamda insanların, grubu isimlerin üzerinde gördüğünü bizzat anladım.

Ozan: Zaten alttan gelen yeni dinleyiciye de güveniyoruz. Dinleyecekleri ilk Kargo için bir yabancılık çekeceklerini sanmıyoruz.

Vokal değişimi nasıl oldu? Burada Ozan isterse dışarı çıkabilir veya kulağını kapayabilir.

Selim: Myspace’te Ozan’ın şarkılarını dinledim. Hoşuma gitti, Burak’a da dinletmek istedim. Onu görmeden evvel zaten beğenmiştik. Sesi hem Rock’ın sertliğine uygun hem de kendi içinde bir yumuşaklık var.

Ozan’ın katılmasından sonra şarkılarda vokale göre bir ayar verme durumu oldu mu?

Burak: Aslında biraz öyle oldu. Selim ve benim 20 yıla yakın Kargo ve prodüksiyon tarafı bizim tecrübe anlamında artılarımız. Çünkü bu sorduğunuz teknik olarak çözülebilecek bir şey. Tabii bundan sonrası daha kolay olacaktır çünkü artık Ozan’ın sesini düşünerek şarkı yazacağız.

Selim: Ozan’ın ses rengini en iyi gösterebilecek aralıkları ev çalışmalarımızda bulduk.

Bu arayışlar, kaliteli müzik üretimi, Rock’ı var etme çabaları… Sizin de içinde olduğunuz 90′larda sanki bunların savaşı verildi. Günümüzde bu savaş kazanıldı fakat şimdi ne yapacağımızı bilmiyoruz gibi geliyor bana.

Selim: Eskiden Rock yapmak yeterliydi. Şimdi değil! Artık pop müzik dinleyicisinin de sizi beğenmesi gerekiyor. Bütün grupların yaşadığı yüzeyselliğin nedeni bence bu. Eskiden her şey belliydi. Sözler, aletler…

Burak: O dönemde Rock müzik çok indie bir şeydi. Şimdi maalesef öyle değil. Pop albümlere distortion gitar konuldu mesela. Markalaşıp ayrı kalmak çok daha başka bir iş oldu. Ancak yapılması gereken daha iyi şarkılarla daha iyi duygu anlatabilmek ve felsefe yapabilmek. Eskiden aykırı insanlar kendiliğinden ne ürettiğinize bakmadan Rock’ta birleşiyordu. Eskiden 50′li 60′lı yaşlarda bu kadar güzel gözükmeniz gerekmiyordu. Artık hem manken olman gerekiyor, hem sesin güzel olacak, hem albümün… Parametreler değişti. Öyle ki sanki çirkin bir insansanız müzik yapamazsınız gibi dayatmalar söz konusu.

Konserlerde sizi nasıl göreceğiz peki?

Ozan: Daha enerjik diyebiliriz. Bir de konserlere özel anlatımı güçlendirici sahne şovları üzerinde çalışıyoruz. Burak’ın dediği gibi gelişen parametrelerde şov unsurunu öne çıkarmak istiyoruz.

Burak: Tabii öyle dansçı kızlarla değil! (Gülüyor)

Albüm kayıtlarında son dönemin popüler müzik gündemi analog kayıt sorusunu soralım.

Selim: Dünyada retroya doğru bir trend var. Bizim müziğe yaklaşımımız ve tercihimiz zaten hep bu yöndeydi. Buna bağlı olarak derdimiz hep kalite çıtasını yükseltmek.

MG 3656kck2 Yeni vokalle enerji takviyesi yapan Kargodan Rockın çetrefilli yollarında geçen bir devam albümü hikayesi!

Hücum kayıt yaptınız mı peki?

Burak: Bu albümde yapmadık ama önümüzdeki albüm için şimdiden bir şeyler geliştirmeye başladık. Sonuçta hücum kayıt sadece herkesin bir arada canlı çalması değil. Altyapının ve stüdyo donanım ve teknik ekibin bilgisinin de yeterli olması gerekli.

 

ETİKETLER: